Pracuj.pl atrakcyjny dla funduszy z Doliny Krzemowej

Już tylko General Atlantic i TCV są zainteresowane kupnem mniejszościowego pakietu polskiego portalu rekrutacyjnego.

Sprzedaż mniejszościowego pakietu Pracuj.pl może być jedną z większych prywatnych transakcji na polskim rynku kapitałowym w tym roku. Spółka działa w atrakcyjnym segmencie technologicznym, jest liderem w swoim segmencie i szybko rośnie. Dlatego wiele funduszy private equity wyraziło zainteresowanie jej zakupem.

Przemysław Gacek, prezes i główny akcjonariusz Pracuj.pl
Zobacz więcej

Przemysław Gacek, prezes i główny akcjonariusz Pracuj.pl ARC

Jednak wymagania właścicieli, wśród których prym wiedzie Przemysław Gacek, prezes spółki, były dość specyficzne. W efekcie kolejka chętnych skracała się z dnia na dzień. Gdy przyszedł moment prawdy, w grze zostały dwa podmioty. Oferty wiążące złożyły TCV i General Atlantic, fundusze z amerykańskiej Doliny Krzemowej. General Atlantic zarządza kapitałami wartości 19,6 mld USD i inwestuje w firmy w fazie wzrostu, wspierając rozwój takich światowych gigantów technologicznych, jak Airbnb, Uber czy BuzzFeed. TCV to fundusz venture capital z Krzemowej Doliny, który wspomógł rozwój Facebooka, LinkedIna czy Spotify.

Z procesu wycofały się takie podmioty jak KKR, jeden z największych funduszy private equity na świecie, czy Mid Europa Partners, fundusz z rozległymi kompetencjami w obszarze technologicznym i świetną znajomością regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Funduszom specjalizującym się w nowych technologiach może być łatwiej dojść do porozumienia z właścicielami Pracuj.pl, którzy nie chcą specjalnie dzielić się kontrolą nad spółką z inwestorem finansowym.

General Atlantic i TCV będzie też łatwiej zaakceptować wysokie wyceny, których oczekują właściciele (ostatnie plotki rynkowe mówiły, że założyciele wyceniają całą spółkę na 1,6 mld zł). Pozyskanie inwestora ma pomóc Grupie Pracuj znaleźć nowe ścieżki rozwoju, gdy wyczerpie się możliwość wzrostu z dotychczasowych obszarów działalności. Spółka jest narażona na rosnącą konkurencję ze strony niszowych serwisów rekrutacyjnych, na jej niekorzyść działa demografia.

Plusem jest świetna koniunktura na usługi rekrutacyjne i stosunkowo niska penetracja internetu, która daje jeszcze możliwości wzrostu. Pracuj.pl powstał 17 lat temu i odniósł ogromny sukces. Ma największy udział w rynku rekrutacji online w Polsce, jest też obecny na Ukrainie. W grupie są też perspektywiczne platformy technologiczne wspomagające procesy HR: eRecruiter i emplo. Przychody grupy Pracuj przekroczyły 200 mln zł w 2016 r. i rosną w tempie 20 proc. rocznie. Firma ma wysoką rentowność — marża EBITDA sięga 40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu