Pragną mądrych rządów

Łukasz Świerżewski
24-12-2002, 00:00

W mijającym roku ubezpieczyciele często narzekali. Główną bolączką był spadek dynamiki sprzedaży. Winą obarczano zwykle koniunkturę, która sprawia, że firmy oszczędzają na polisach, a osoby prywatne rezygnują z zawartych ubezpieczeń. Sprawy nie ułatwiali rządzący. W czasie batalii o kształt ustaw ubezpieczeniowych ciągle pojawiały się propozycje nie wzbudzające entuzjazmu ubezpieczycieli. Najwięcej kontrowersji wzbudziły próby rozszerzenia kompetencji Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz likwidacji multiagencji. Oba pomysły upadły, ale krwi napsuły i nerwy zszargały.

Na przyszły rok wypada przede wszystkim życzyć ubezpieczycielom jak najlepszych wyników biznesowych. Jako że nie można przewidzieć koniunktury, wszystko zależy od spółek. Do zrobienia jest sporo. W tym roku towarzystwa życiowe zabrały się do zmian w sieciach agentów i choć jest to operacja bolesna (nowe systemy powodują spadki zarobków pośredników i masowe odejścia), trzeba życzyć wytrwałości na tej drodze. Równie trudnym zadaniem jest zwiększanie konkurencyjności produktów. Klienci nogami zagłosowali przeciwko dotychczas sprzedawanym polisom, a tymczasem konkurencja pozaubezpieczeniowa jest coraz mocniejsza. Dodatkowo czeka nas wejście do UE i klienci będą mogli wybierać spośród ofert instytucji finansowych z całej Wspólnoty.

Trzeba też życzyć branży, by wreszcie doznała błogosławieństwa mądrych rządów. To od polityków zależy bowiem kształt ustaw ubezpieczeniowych, które jeszcze nie zostały ostatecznie uchwalone i wciąż można w nich coś popsuć. Politycy mogą także przedsiębiorcom trochę pomóc uchwalając np. zachęty do oszczędzania. To politycy wreszcie decydują bezpośrednio o tym, co dzieje się w PZU, które wciąż kontroluje ponad 50 proc. rynku ubezpieczeniowego.

„And last but not least” życzymy ubezpieczycielom niewielkiej liczby szkód, braku katastrof powodowanych przez ludzi i przyrodę, uczciwości agentów, zadowolonych klientów i satysfakcji z pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pragną mądrych rządów