Praktiker buduje sieć 25 marketów budowlanych

Paweł Janas
17-01-2001, 00:00

Praktiker buduje sieć 25 marketów budowlanych

Ponad 25 marketów budowlanych chce docelowo wybudować w Polsce firma Praktiker. W 2001 r. przybędą dwa do czterech nowych obiektów.

Niemiecka sieć marketów budowlanych Praktiker, należąca do koncernu Metro AG, zamierza powiększyć sieć z 14 do 25 placówek.

— Chcemy być obecni we wszystkich dużych miastach Polski — zapowiada Karl-Heinz Wörle, prezes firmy Praktiker.

Po ubiegłorocznych otwarciach w Zabrzu, Kielcach, Łodzi i Olsztynie, w 2001 r. Praktiker zamierza uruchomić od dwóch do czterech nowych placówek.

Karl-Heinz Wörle jako głównych konkurentów wymienia sieci Castorama, OBI, Leroy Merlin i NOMI, które jego zdaniem opanowały od 10 do 13 procent rynku materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz w Polsce.

Karl-Heinz Wörle podkreśla, że w Polsce jest duże zapotrzebowanie na oferowane przez jego sieć artykuły. Przyznaje jednak, że wydatki Polaków na materiały z tej branży, w porównaniu z wydatkami na produkty spożywcze, nie są ostatnio duże.

Firma nie ujawnia wysokości obrotów za 2000 r. Według danych koncernu Metro, na polskim rynku obroty całej grupy za ubiegły rok wyniosły około 10 mld zł, o 2 mld więcej niż w 1999 r. Miesięcznik „Handel” oszacował obroty Praktikera za 1999 r. na 300 mln zł.

Firma nie chce też ujawnić wielkości środków przeznaczonych na rozwój sieci sklepów w Polsce. Można jednak częściowo oszacować koszt budowy pojedynczego obiektu. Według danych firmy EC Harris, zajmującej się konsultingiem inwestycyjnym, cena budowy metra kwadratowego marketu budowlanego waha się obecnie między 320 a 380 USD (1312-1558 zł). Tak więc przykładowo koszt budowy jednego wolno stojącego obiektu o powierzchni 8,5 tys. mkw. (tyle wynosi średnia powierzchnia całkowita jednego Praktikera w Polsce) wyniósłby od 11,2 do 13,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Praktiker buduje sieć 25 marketów budowlanych