Prawie 1/5 pensji – tyle ZUS kosztuje firmę

IWA
opublikowano: 06-08-2012, 00:00

We Francji koszt obciążenia pracodawcy składkami od wynagrodzeń wynosi niemal połowę pensji. W Polsce dużo mniej.

Polscy pracodawcy nie należą do firm najbardziej obciążonych w Europie obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowników, choć stanowią one niemałą część kosztów związanych z ich zatrudnieniem.

Według raportu PwC za 2011 r. na temat opodatkowania pensji osób pracujących, w Polsce składki kosztują pracodawców średnio niecałe 15 proc. pensji brutto zatrudnionego na etacie.

To nie najgorzej, gdy wziąć pod uwagę na przykład Francję. Tam wydatek ten odpowiada średnio 45 proc. płacy brutto. W tym kraju tak wysokie obciążenie notuje się zarówno w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych od wynagrodzeń odpowiadających średniej krajowej, jak i od zarobków osób otrzymujących pięciokrotność tej płacy.

W Polsce odpowiednio wynosi to 18,22 proc. oraz 11,16 proc. W naszym przypadku różnice są dość zauważalne. Podobnie jest też w niektórych innych krajach europejskich, nawet w Danii, która ma najniższe składki pracodawcy. Tam w przypadku wynagrodzeń równych średniej krajowej jego budżet jest obciążony w wysokości 3,65 proc. pensji brutto, a przy wypłatach stanowiących pięciokrotność przeciętnej płacy — wskaźnik spada do 0,73 proc.

Autorzy raportu tłumaczą to „zjawisko” (niższych obciążeń przy wyższych poziomach dochodów) jako skutek zasad naliczania składek. Odzwierciedla ono przyjętą w niektórych krajach członkowskich Unii Europejskiej zasadę, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ogranicza się do określonego limitu. W każdym razie badania wykazują, że najwyżej na liście kosztownych jurysdykcji w kontekście składek ubezpieczeniowych znajdują się Francja, Estonia i Czechy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Prawie 1/5 pensji – tyle ZUS kosztuje firmę