Prawo stanęło po stronie targowych wystawców

  • Marta Bellon
16-09-2015, 22:00

Wystawcy mogą czuć się bezpieczni. Znowelizowane prawo znów chroni wzory użytkowe i przemysłowe na krajowych targach.

Dzięki nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej firmy wystawiające się na imprezach targowych będą mogły prezentować prototypy oraz innowacyjne rozwiązania, których jeszcze nie ma na rynku bez ryzyka, że ktoś podkradnie ich pomysł. W ubiegłym tygodniu posłowie przegłosowali zmianę przepisów we wspomnianej ustawie. Za wprowadzeniem nowelizacji były wszystkie kluby parlamentarne. Wiadomość z ulgą przyjęli wystawcy.

— Takie były oczekiwania środowisk gospodarczych w Polsce, firm innowacyjnych i projektowych, wystawiających na krajowych targach nowości, których jeszcze nie zarejestrowali w Urzędzie Patentowym — mówi Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich i Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Do tej pory autorzy wzorów użytkowych lub przemysłowych prezentowanych na publicznych wystawach w Polsce, którzy chcieli zagwarantować sobie ochronę prawa własności przemysłowej, musieli zarejestrować wzór w Urzędzie Patentowym lub Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego, zanim zaprezentowali go na wystawie. Takie przepisy obowiązywały od 2007 r., gdy wycofano zapis gwarantujący ich ochronę. Po wejściu w życie nowelizacji zapewni ją certyfikat pierwszeństwa z wystawy wydawany przez organizatora targów, na których odbyła się prezentacja produktu czy prototypu. Jak informuje PIPT, certyfikat pierwszeństwa z wystawy obowiązuje na światowych rynkach targowych, w tym na rynku niemieckim — największym w Europie. Zdaniem ekspertów targowych, znowelizowana ustawa, która chroni przed nieuczciwą konkurencją i kradzieżą pomysłów, może mieć pozytywny wpływ na liczbę innowacyjnych projektów prezentowanych na targach w Polsce i wzrost konkurencyjności polskiego rynku targowego. Ustawa czeka na podpis prezydenta. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Prawo stanęło po stronie targowych wystawców