Prawo sukcesyjne do zmiany

opublikowano: 27-11-2018, 22:00

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym nie pomaga w sytuacji, kiedy do przekazania sterów w firmie dochodzi za życia przedsiębiorcy — uważa PIH.

Polska Izba Handlu (PIH) zwraca uwagę, że uchwalona przez Sejm 5 lipca tego roku ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej nie dotyczy przejmowania firm za życia właściciela.

— Choć jest ona ważnym krokiem w kierunku rozwiązania problemów związanych z utrzymaniem ciągłości biznesu i przekazaniem go w ręce następców, to nie pomaga w sytuacji, kiedy do sukcesji dochodzi jeszcze za życia przedsiębiorcy. A przecież ponad 90 proc. właścicieli firm dożyje do emerytury i stanie przed dylematem: co zrobić, aby firma dalej działała, mimo że jej właściciel nie umarł, tylko wybiera się na emeryturę? — zwraca uwagę Waldemar Nowakowski, prezes PIH.

Dodaje, że zgodnie z danymi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przedsiębiorcy statystycznie są aktywni zawodowo do 67 lat i 9 miesięcy. Jednocześnie średnia długość życia w Polsce to około 80 lat. Właściciele firm mają potrzebę uporządkowania kwestii sukcesyjnych za swojego życia, a nie po śmierci. Tym bardziej że zrobienie tego wcześniej może pozytywnie wpłynąć na dalszą działalność firmy.

— Po śmierci właściciela mogą zaistnieć takie okoliczności, które spowodują, że bank nie wyrazi zgody na obsługę kredytu przez zarządcę sukcesyjnego, a w konsekwencji wypowie umowę kredytową. Podobny problem może pojawić się w relacjach biznesowych z innymi kontrahentami. A nieuporządkowanie spraw spadkowych w ciągu dwóch lat powoduje, że funkcja zarządcy sukcesyjnego wygasa i przedsiębiorstwo ulega likwidacji — podkreśla Waldemar Nowakowski.

Polska Izba Handlu informuje, że zaczęła już działać na rzecz wprowadzenia zmian w ustawie, tak, żeby objęła ona możliwie najwięcej przypadków związanych z sukcesją przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy