Premier: będę szukał porozumienia ws. euro

PAP
opublikowano: 15-11-2008, 16:45

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że "do upadłego" będzie szukał porozumienia w sprawie wejścia Polski do strefy euro. Podkreślił jednocześnie, że w tej sprawie PiS nie może "kłamać", ani prowadzić "polityki partyjnej".

"Powiem to Jarosławowi Kaczyńskiemu - możemy się dogadać. Ja w tej sprawie nie mam patentu na rację. Nie jestem też wszechmocny i zdaję sobie sprawę, że musimy to robić (wprowadzać euro) w porozumieniu z opozycją" - mówił szef rządu dziennikarzom po posiedzeniu Rady Krajowej PO.

"Dlatego będę proponował, żeby poważnie porozmawiać i żeby nie opowiadał bajek, że optymalny termin to jest 2020r. Bo na razie ja mówię: +2011 i jeśli jest jakiś problem to uzasadnijcie. Nie wierzycie w to, że damy radę, no to co: 2012, połowa 2012, 2013? Dobrze, siadajmy i dyskutujmy" - mówił premier.

Ale - jak dodał - jak ktoś mu mówi, że "UE jest +be+, a euro to katastrofa, to znaczy, że tego nie chce i na tym polega problem".

Premier ocenił, że pomysł PiS na referendum jest pomysłem na uprawianie polityki, a nie na doprowadzenie Polski do strefy euro. "A ja nie pozwolę nato, żeby PiS uprawiał politykę partyjną w sprawie ważnej dla całego państwa" - zapowiedział.

"Będę z nimi rozmawiał do upadłego, żeby przekonać, że można znaleźć porozumienie. Do upadłego" - zadeklarował szef rządu.

Tusk powiedział też, że nie wyobraża sobie, jak mogłoby brzmieć pytaniu o euro w ewentualnym referendum, którego domaga się PiS. Premier powiedział, że referendum ws. przystąpienia do strefy euro "już było" (czyli że zgodziliśmy się na euro głosując za wejściem do UE - PAP).

Podkreślił, że nie wyobraża sobie, jak mogłoby brzmieć w referendum pytanie o datę, bo o dacie wejścia do euro nie zdecyduje Polska tylko właśnie strefa euro.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"To nie jest tak, że tam wszyscy czekają z otwartymi ramionami, a my możemy się zastanawiać i w referendum zdecydować kiedy. Trzeba naprawdę wykonać wielką robotę, żeby się dostać do tego klubu" - tłumaczył.

Premier był też pytany o jedną z sobotnich wypowiedzi prezesa PiS. Jarosław Kaczyński powiedział, że Tusk pojechał niedawno do Europejskiego Banku Centralnego i tam "dowiedział się tego, co powinien wiedzieć od początku - że jego plany są po prostu nierealne".

"Daję słowo honoru, że we Frankfurcie podczas mojego spotkania z prezesem (Jean-Claude) Trichet nie było Jarosława Kaczyńskiego, mam też nadzieję, że nie było magnetofonu ministra Ziobry" - odparł Tusk pytany o tę wpowiedź szefa PiS.

"Nie, nie było tego typu rozmowy. Wręcz przeciwnie, szefowie EBC z wielką uwagą przysłuchiwali się naszej argumentacji i nie kwestionowali żadnego, podkreślam żadnego z elementów naszej mapy drogowej, której finałem jest wejście do strefy euro na przełomie 2011 i 2012 roku" - dodał.

Szefowie EBC - relacjonował - mieli jedną wątpliwość: czy w Polsce możliwe jest porozumienie sił politycznych na rzecz zmiany konstytucji.

"Ja to potwierdzam: jeżeli Jarosław Kaczyńskki będzie się zachowywał nieodpowiedzialnie, będzie blokował ten projekt, to oczywiście może wygrać, bo w rozwalaniu - nie przeczę - bywa dobry". Ale sukcesem będzie "załamanie szansy Polski na wejście do najbardziej ekskluzywnego klubu gospodarczego świata" - mówił premier.

"Nie rozumiem tego uporu. My będziemy nadal robili swoje Wezwał też J.Kaczyńskiego do współpracy. "Zacząć trzeba od mówienia prawdy. W tej sprawie nie wolno kłamać, a (...) być może ktoś mu naopowiadał bajek (...) może to jakieś nieporozumienie" - dodał Tusk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane