Premier: jeśli TK zakwestionuje ustawę lustracyjną, będzie nowa

opublikowano: 01-05-2007, 20:37

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", że jeśli Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje ustawę lustracyjną, "będzie następna ustawa".

"Wtedy będę zdania, że powinna ona dążyć do totalnego otwarcia archiwów IPN. Dla wszystkich" - powiedział premier w wywiadzie opublikowanym na stronach internetowych "Gazety Polskiej".

Szef rządu zastrzegł przy tym, że jest przeciwnikiem podawania do publicznej wiadomości informacji dotyczących życia prywatnego. "Wiem z doświadczenia, że bezpieka często pisała w swych sprawozdaniach bzdury - upublicznienie ich może być bardzo krzywdzące. Poza tym każdy ma prawo do poszanowania swojej prywatności - nie chciałbym, by udostępnianie zawartości teczek naruszało je" - powiedział premier.

Według Jarosława Kaczyńskiego, odrębną sprawą jest upublicznianie informacji SB dotyczących Kościoła. "Kościół jest niezależny, ma prawo do zachowania w tajemnicy tego, co uważa za stosowne" - dodał.

Trybunał Konstytucyjny oceni zgodność ustawy lustracyjnej z konstytucją podczas rozprawy, która rozpocznie się 9 maja. Została zaplanowana na trzy dni - do 11 maja. Ustawę zaskarżył SLD oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Nowe zasady lustracji obowiązują od 15 marca. Ustawa zwiększa z 27 tys. do kilkuset tysięcy liczbę osób, które muszą składać oświadczenia o ewentualnych związkach z tajnymi służbami PRL. Oświadczenia będzie sprawdzać IPN. Obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego rozszerzono m.in. na nielustrowanych dotychczas dziennikarzy i naukowców, co wywołało protesty części tych środowisk.

Sejm dwukrotnie nowelizował nową ustawę lustracyjną. Ostatnio przyjęta nowelizacja utajnia informacje o służbie w organach bezpieczeństwa PRL osób podległych lustracji, a działających obecnie poza Polską na rzecz jej bezpieczeństwa. Osoby służące w obecnych służbach będą składały dwa oświadczenia - w jednym przemilczą, co robiły przed 1990, drugie oświadczenie będzie tajne.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane