Premier: nowy szef MSWiA wzmocni resort

08-02-2007, 18:17

Janusz Kaczmarek wzmocni prace MSWiA -lepsza będzie m.in. walka z przestępczością i koordynacja z innymi instytucjami - uważa premier.

Nowy minister SWiA Janusz Kaczmarek wzmocni prace resortu w wielu dziedzinach -lepsza będzie m.in. walka z przestępczością i koordynacja z innymi instytucjami - zapewniał w czwartek premier Jarosław Kaczyński wprowadzając go do ministerstwa.

Sam Kaczmarek podkreślał, że decyzja o objęciu tego stanowiska nie była dla niego łatwa.

"To jest trudne wyzwanie, to jest coś nowego. Ja zawsze byłem prokuratorem. Mimo, że stykałem się z policją, to jednak jest to zupełnie coś nowego" - podkreślał. Zaznaczył też, że musiał rozważyć czy jest "to ten moment w którym odchodzi się z zawodu prokuratora" - który pełnił i który cenił.

Kaczyński tuż po wprowadzeniu nowego ministra do gabinetu powiedział, że jest przekonany, iż doszło do sytuacji "kiedy odszedł minister bardzo wybitny i na jego miejsce przychodzi minister równie wybitny, który będzie skutecznie walczył o to, by Polska i Polacy byli bardziej bezpieczni".

"Pan minister Kaczmarek jest człowiekiem bardzo doświadczonym, znakomitym prawnikiem, prokuratorem, jest człowiekiem, który zna się na rzeczy i będzie wiedział co tutaj robić" - podkreślał premier.

Jarosław Kaczyński pozytywnie mówił też o odwołanym ministrze Ludwiku Dornie. "Jego obecność tutaj wniosła bardzo dużo dla tego ministerstwa i państwa. I jestem przekonany, że Ludwik Dorn będzie w dalszym ciągu człowiekiem wnoszącym do prac tego rządu swoją ogromną inwencją, niezwykłą inteligencję i determinację" - powiedział.

J. Kaczyński powiedział też, że Dorn, który po dymisji ze stanowiska MSWiA pozostał w rządzie w randze wicepremiera, stał się już jego realnym zastępcą. Dodał, że przejmie on m.in. kolegium ds. służb specjalnych. Jest to międzyresortowy organ kolegialny, umiejscowiony w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oceniający m.in. pracę służb specjalnych, opiniujący kandydatów na ich szefów i akty prawne. B. szef MSWiA ma też zająć się informatyzacją kraju i innymi zleconymi zadaniami m.in. sprawą rurociągu bałtyckiego.

Premier poinformował też, że jeszcze w czwartek spotka się z ministrem sprawiedliwości w sprawie nowego prokuratora krajowego. Dodał, że decyzja kto nim będzie "zapadnie bardzo szybko".

Kaczmarek pytany o plany i wyzwania zaznaczał, że najważniejsze dla niego będzie poprawianie bezpieczeństwa obywateli i państwa.

"Nie jest trudno postawić zarzuty w sprawach gospodarczych, w sprawach białych kołnierzyków i mieć spektakularny sukces. Trudniej jest go uzyskać poprzez zwalczanie zwykłych wybryków chuligańskich, przestępczości doskwierającej każdemu obywatelowi" - podkreślił minister, dodając, że to właśnie zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Nie chciał mówić o ewentualnych zmianach kadrowych - zaznaczając, że jest na to jeszcze za wcześnie. Powiedział jednak, że jak najszybciej muszą zostać obsadzone te stanowiska, które dotąd nie były obsadzone.

Poinformował także, że poprosił o informacje o poszczególnych komórkach resortu i podległych mu służb. "Chcę mieć świadomość i wiedzę gdzie jesteśmy w tym momencie, co jest jeszcze do zrobienia, co jest już zrobione a co jeszcze trzeba pilotować, żeby zostało zakończone sukcesem" - wyjaśnił minister.

Tuż po wprowadzeniu spotkał się z wiceministrami i szefami podległych MSWiA służb. W spotkaniu nie brał udziału Dorn.

Dotychczasowy szef MSWiA Ludwik Dorn został odwołany w środę. Nadal pozostaje jednak wicepremierem. Do dyspozycji premiera podał się już 24 stycznia - jak wyjaśniał - z powodu odmiennej opinii w ważnej sprawie resortowej; nie ujawnił jednak, jakiej. Według nieoficjalnych informacji chodziło o współpracę MSWiA z Ministerstwem Sprawiedliwości i kwestie kadrowe m.in. dotyczące obsadzenia stanowiska szefa CBŚ. Pojawiły się też spekulacje, że przyczyną dymisji Dorna mogła także sprawa informatyzacji resortu.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: nowy szef MSWiA wzmocni resort