Premier odpowie za szefa celników

Jarosław Królak
04-07-2006, 00:00

Platforma Obywatelska uważa, że szef Służby Celnej został powołany z naruszeniem ustawy. I czeka na reakcję szefa rządu.

Zbigniew Chlebowski, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej (PO), skierował wczoraj do premiera Kazimierza Marcinkiewicza interpelację w sprawie Mariana Banasia, szefa Służby Celnej (SC), wiceministra finansów. PO uzasadnia wystąpienie podejrzeniami o niezgodne z prawem powołanie Mariana Banasia na stanowisko szefa celników, czego efektem może być nieważność wydanych przez niego decyzji.

Trzeba to wyjaśnić

— Zwróciłem się do premiera, aby zechciał rozstrzygnąć, czy obecny szef Służby Celnej spełnia wymagania określone w ustawie. Poprosiłem o pilne wyjaśnienie tej kwestii i o wyciągnięcie konsekwencji. Rodzą się bowiem poważne wątpliwości o ważność wydanych aktów prawnych i decyzji podejmowanych przez wiceministra finansów, szefa celników — mówi Zbigniew Chlebowski.

Wczoraj Marian Banaś nie znalazł czasu na rozmowę z nami.

Podstawą interpelacji są publikacje „PB” oraz ekspertyza Biura Analiz Sejmowych.

Opierając się na biografii Mariana Banasia oraz opiniach prawników, napisaliśmy, że jest bardzo prawdopodobne, iż szef SC nie spełnia wymogu co najmniej 3-letniego doświadczenia w pracy na stanowisku kierowniczym w administracji publicznej. Taki warunek stawia ustawa o SC. Ministerstwo Finansów uważa, że Marian Banaś ma konieczne doświadczenie, ponieważ przez kilka lat pracował jako doradca prawny w Najwyższej Izbie Kontroli (NIK).

Problem jednak jest

Małgorzata Pomianowska, rzeczniczka NIK, poinformowała, że stanowisko doradcy prawnego nie jest stanowiskiem kierowniczym. Tak samo twierdzili prawnicy, eksperci prawa administracyjnego. To jednak nie wpłynęło na zmianę opinii resortu finansów.

Zbigniew Chlebowski zwrócił się więc o opinię do Biura Analiz Sejmowych. Prawnicy sejmowi kategorycznie stwierdzili, że doradca prawny w NIK nie jest stanowiskiem kierowniczym.

— Ta opinia świadczy o tym, że powołanie szefa celników mogło nastąpić z naruszeniem przepisów. Premier musi rzetelnie wyjaśnić wątpliwości — mówi Zbigniew Chlebowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Premier odpowie za szefa celników