Premier: poparcie Litwy w sprawie weta - więcej niż cenne

(Paweł Kubisiak)
18-11-2006, 14:59

Jako "więcej niż bardzo cenne" premier Jarosław Kaczyński ocenił poparcie Litwy co do polskiego weta w sprawie porozumienia UE z Rosją.

 Jako "więcej niż bardzo cenne" premier Jarosław Kaczyński ocenił po sobotnim spotkaniu w Warszawie z premierem Litwy Gediminasem Kirkilasem poparcie Litwy co do polskiego weta w sprawie porozumienia UE z Rosją. "Jesteśmy za to poparcie bardzo wdzięczni" - dodał J.Kaczyński.

O polskim stanowisku J.Kaczyński rozmawiał w piątek wieczorem z premierem Finlandii, która obecnie przewodniczy Wspólnocie, Matti Vanhanenem. Szef fińskiego rządu powiedział PAP, że nie udało się dojść do porozumienia. Dodał, że strona polska otrzymała propozycję porozumienia, wobec której wkrótce ma zająć stanowisko.

Jak mówił premier Kaczyński po spotkaniu z Kirkilasem, propozycja Vanhanena jest "bardzo poważnym krokiem do przodu". "W tej chwili chodzi o to, żeby rzecz została doprecyzowana i sporządzona na piśmie. To była ta kwestia, której jeszcze nie załatwiliśmy" - podkreślił szef polskiego rządu i przyznał, że jest w tej sprawie optymistą. Zastrzegł, że Polska "w żadnym przypadku "nie przyjmie jednak rozwiązanie nieprecyzyjnego".

Kirkilas oświadczył, że Litwa popiera stanowisko Polski w sprawie negocjacji UE z Rosją. Jego zdaniem, "bardzo istotne jest żądanie", by w relacjach ze Wspólnotą Rosja "zachowywała się po partnersku i tak, jak wobec niej zachowują się wszyscy jej partnerzy". "Z drugiej strony - zaznaczył premier Litwy - umówiliśmy się, że musimy wspólnie szukać wyjścia z zaistniałych problemów i musimy być tym elastyczni".

Rozmowy z Kirkilasem, J.Kaczyński określił jako "przyjazne i owocne", a nasze stosunki - jako "naprawdę wzorcowe". "Europa byłaby jeszcze piękniejsza niż jest, gdyby wszystkie kraje ze sobą sąsiadujące były w tak dobrych stosunkach jak my i Litwa, Litwa i my" - podkreślił premier.

J.Kaczyński przyznał, że "bardzo imponuje nam droga, którą Litwa przebyła począwszy od końca lat 80-tych oraz odwaga i zdecydowanie Litwinów" - podkreślił J.Kaczyński i dodał, że nasz kraj "znów to dostrzega".

Szef polskiego rządu zapowiedział na 8 i 9 grudnia swą wizytę w Wilnie. Zdaniem premiera, "wszystko wskazuje" na to, że wtedy będzie podpisane porozumienie w sprawie "mostu energetycznego" między Litwą i Polską. Wcześniej - 22 listopada - porozumienie ma być finalizowane na poziomie zainteresowanych spółek.

Most energetyczny to inwestycja, której celem jest połączenie systemów energetycznych Polski i Litwy, a następnie - rozszerzenie jej o Europę Zachodnią i kraje nadbałtyckie.

Premierzy Polski i Litwy rozmawiali też o rafinerii w Możejkach. Na przełomie maja i czerwca PKN Orlen zawarł umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek od Jukosu za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD.

Kirkilas zapewnił, że sfinalizowanie transakcji sprzedaży akcji rafinerii w Możejkach koncernowi PKN Orlen nastąpi 14 grudnia. Szef litewskiego rządu - który do Warszawy przyjechał z grupą biznesmenów - powiedział, że wie, iż polscy przedsiębiorcy planują kolejne inwestycje na Litwie.

Kirkilas poinformował też o przebiegu prac nad likwidacją skutków pożaru w litewskiej rafinerii, do którego doszło 12 października. Zapaliło się zamontowane 16 lat temu urządzenie przetwarzające mazut. Straty materialne szacowane są wstępnie na 22,4-47,5 mln USD, a utracone korzyści z powodu ograniczenia wykorzystania instalacji mogą wynieść 38 mln USD.

Litewski premier podkreślił, że przedsiębiorstwo pracuje aktualnie "mniej więcej w połowie swojej mocy". "Za kilka tygodni mają zostać uruchomione nowe moce. Planowane jest, że w ciągu 5-6 miesięcy skutki pożaru zostaną całkowicie zlikwidowane i przedsiębiorstwo będzie pracowało z całą mocą" - dodał.

Rozmowa szefów rządów dotyczyła też planów budowy elektrowni atomowej na Litwie i - jak dodał J.Kaczyński - "jej generalnej rekonstrukcji z ewentualnym polskim udziałem". (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: poparcie Litwy w sprawie weta - więcej niż cenne