Premier poparł rybaków - prasa

opublikowano: 04-01-2007, 07:55

Po środowym spotkaniu w Warszawie rybacy wrócili zadowoleni. Minister rolnictwa Andrzej Lepper, w porozumieniu z premierem Jarosławem Kaczyńskim, podjął korzystną decyzję w sprawie dodatkowych dni zakazu połowu dorszy. Nie będzie narzucania przez Unię Europejską konkretnych dat - zapowiada "Kurier Szczeciński".

Po środowym spotkaniu w Warszawie rybacy wrócili zadowoleni. Minister rolnictwa Andrzej Lepper, w porozumieniu z premierem Jarosławem Kaczyńskim, podjął korzystną decyzję w sprawie dodatkowych dni zakazu połowu dorszy. Nie będzie narzucania przez Unię Europejską konkretnych dat - zapowiada "Kurier Szczeciński".

Na Bałtyku nie można łowić dorszy od lipca do sierpnia oraz między 1 a 7 stycznia, 5 a 10 kwietnia oraz 31 grudnia. Dodatkowo, każde państwo musi wskazać 67 dni, gdy rybacy stoją w porcie. I właśnie o te dni rozgorzał bój. Unia chciała, aby z góry podawać, jakie to będą dni w roku. Rybacy bali się, że przy niekorzystnym zbiegu okoliczności, gdy w dni wolne od zakazu będzie hulał sztorm, spędzą w porcie prawie cały rok.

ľ Wicepremier i premier zgodzili się, że te dodatkowe dni będziemy podawać co kwartał, po ich wykorzystaniu ľ powiedział gazecie Kazimierz Wojnicz z Krajowej Izby Producentów Ryb. ľ To łagodzi poprzednie restrykcyjne podejście do tej sprawy.

Teraz będziemy mieli wpływ na wyznaczanie dodatkowych dni zakazu. Rząd postanowił skorzystać z istniejącej furtki prawnej. Unia Europejska nie powinna protestować wobec takiej decyzji premiera.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Premier poparł rybaków - prasa