Prezent dla importerów

Marek Nienałtowski
12-04-2006, 00:00

We wtorek złoty wyraźnie zyskał na wartości. Cena euro spadła do 3,9255 zł, a notowania dolara do 3,2385 zł. Impuls do zwiększonych zakupów polskiej waluty nadszedł o godzinie 11.00, kiedy to opublikowany został zaskakująco słaby odczyt niemieckiego indeksu ZEW. Wskaźnik mierzący oczekiwania ekonomiczne w gospodarce naszych zachodnich sąsiadów spadł w kwietniu do 62,7 pkt, z 63,4 pkt w marcu. Analitycy prognozowali, że jego wartość wzrośnie do 65 pkt.

Informacja ta ograniczyła nadzieje na szybsze podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (ECB) i automatycznie doprowadziła do spadku rentowności niemieckich obligacji. Wzrost cen niemieckich papierów podciągnął wartość polskich obligacji i przełożył się na wzmocnienie naszej waluty.

Wsparciem dla złotego stały się także ostatnie informacje z Węgier. Socjaliści, którzy mają dużą szansę na to, by wygrać drugą turę wyborów parlamentarnych, zapowiadają bowiem, że będą dążyli do opanowania deficytu budżetowego.

Z drugiej strony bardzo napięta w ostatnim okresie atmosfera na polskiej scenie politycznej nieco się uspokoiła. Zanosi się na to, że jeszcze w tym tygodniu (być może już w środę) PiS i Samoobroną podpiszą deklarację programową. Z kolei negocjacje z PSL i częścią LPR mogą się jeszcze nieco przeciągnąć. O godzinie 16.50 kurs euro wynosił 3,9280 zł, a kurs dolara 3,2375 zł.

Ostatnie wydarzenia na krajowym rynku walutowym stanowią swego rodzaju „promocję” dla inwestorów liczących na wzmocnienie złotego. Ale na tak niskie poziomy kursów EUR/PLN i USD/PLN w tym tygodniu nikt chyba nie liczył. Jeżeli już jednak importerzy dostali taki prezent, to nad zakupami walut nie ma się co zastanawiać. Głębsze osłabienie złotego jest bowiem bardzo blisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezent dla importerów