Czytasz dzięki

Prezes Citigroup: ujemne stopy kreują dziwne bańki spekulacyjne

opublikowano: 26-10-2020, 19:35

Michael Corbat, prezes Citigroup nie jest zwolennikiem ujemnych stóp procentowych, które zastosowały już m.in. Europejski Bank Centralny, czy Bank Japonii.

- Mechanizm transmisji ujemnych stóp nie okazał się efektywny w miejscach gdzie go zastosowano. Myślę, że kreuje dziwne zachowania, dziwne bańki. Powiedziałbym, że nie okazał aż tak korzystny – powiedział Corbat w wywiadzie dla Yahoo Finance. 

Krytycy ujemnych stóp procentowych wskazują, że skłaniają one ludzi m.in. do zaciągania kredytów hipotecznych, których przy wyższych stopach nie byliby nigdy w stanie spłacać. We wrześniu Fed w San Francisco opublikował raport, w którym wskazuje iż ujemne stopy procentowe uderzają w zyski banków i ich zdolność pożyczania pieniędzy. Szef Fed Jerome Powell jeszcze w pierwszym półroczu, kiedy wzywano do wszelkich działań przeciwdziałających kryzysowi wywołanemu przez pandemię, sygnalizował brak zainteresowania ujemnymi stopami ze strony banku centralnego USA.

- To, co słyszeliśmy od przewodniczącego Powella, to niechęć do pójścia tą drogą – powiedział Corbat. – Myślę, że być może są inne narzędzia, które mogłyby być bardziej efektywne – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Yahoo Finance

Polecane