Prezes EBC umocnił złotego

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 05-07-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, zasugerował, że stopy procentowe w strefie euro mogą spaść w przyszłości, czym zaskoczył rynek i wywołał gwałtowną wyprzedaż wspólnej waluty. Również w relacji do złotego, który umocnił się o prawie 5 groszy do euro.

Gdyby po deklaracji Mario Draghiego ktoś miał wątpliwości co do intencji banku centralnego, to wypowiedziane później słowa o długich dyskusjach na temat cięcia stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu (ostatecznie nie zostały one zmienione) oraz podkreślenie, że w grę wchodzi wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej, stawiało przysłowiową kropkę nad i.

Oczywiście słuchając prezesa EBC, można się zastanawiać, czy przypadkiem sytuacja europejskiej gospodarki nie jest tak zła, że w momencie, gdy oczekiwane jest odbicie gospodarcze, bank rozważa dalsze luzowanie polityki monetarnej? Wydaje się, że to zbyt daleko idące wnioski. Bardziej prawdopodobne jest to, że EBC po prostu chce złagodzić rynkowe konsekwencje zapowiedzianego w czerwcu przez Fed przyszłego ograniczenia programu QE3. Przy okazji osłabiając euro i w ten sposób wspierając gospodarkę.

Zaskakujące słowa Draghiego w sposób zdecydowany przeceniły wspólną walutę. Kurs EUR/USD spadł w czwartek do 1,2883 z 1,2983. Tak nisko para ta nie była od 29 maja. W jeszcze bardziej spektakularny sposób euro zostało przecenione w relacji do złotego. Kurs EUR/PLN, który przed rozpoczęciem konferencji prasowej po posiedzeniu EBC testował poziom 4,3103 zł, spadł aż do 4,2620 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas Admiral Markets

Polecane