Czytasz dzięki

Prezes Maersk: Trump nie osłabił importu z Chin

opublikowano: 14-11-2018, 15:12

Soren Skou, prezes giganta transportu morskiego A.P. Moller-Maersk powiedział, że z dostępnych mu danych wynika, że polityka Donalda Trumpa nie osłabiła amerykańskiego importu z Chin.

- To ironiczna sytuacja. Ale po tym jak Trump podgrzał sprawę, USA jeszcze mocniej zwiększyły import z Chin – powiedział Skou w środę dziennikarzom w Kopenhadze.
Ujawnił, że Chiński eksport do USA wzrósł w ostatnim kwartale o 5-10 proc., a amerykański eksport do Chin spadł o 25-30 proc.

Zobacz więcej

Moller-Maersk

Bloomberg

Skou powiedział, że są dwa powody zaistniałej sytuacji. Pierwszym jest dobra koniunktura w USA, która pozwala konsumentom na większe zakupy w Chinach. Po drugie, wiele amerykańskich firm zaczęło na gwałt gromadzić chińskie towary przez wejściem w życie ceł nałożonych przez Trumpa.

- Kiedy rozmawialiśmy z naszymi klientami, słyszeliśmy od wielu, że chcą zgromadzić możliwe dużo dóbr przez końcem roku – powiedział Skou.

Maersk przewozi ok. 20 proc. dóbr transportowanych drogą morską na świecie.  

Skou powiedział, że Trump prowadzi „asymetryczną” wojnę, bo władze Chin mają więcej możliwości wpływu na firmy niż on jeśli chodzi o wymianę handlową. 

- Donald Trump nie może powiedzieć Nike, Walmartowi, czy Home Depot, że nie mogą importować z Chin – podkreślił prezes Maersk. - Tymczasem państwowe chińskie firmy nie potrzebują dużo sygnałów z Pekinu, aby obniżyć import z USA – dodał. 

Skou zwrócił również uwagę, że Chinom jest łatwiej zastąpić produkty sprowadzane z USA niż USA zastąpić import z Chin.

- Duzi amerykańscy importerzy nie rozważają budowy nowych fabryk w USA. Rozważają, czy mogą kupić towar w Wietnamie, Bangladeszu i Indiach – powiedział.

Skou uważa, że to pozostawia Trumpowi niewiele możliwości poza zawarciem układu handlowego z Chinami, co jego zdaniem stanie się w następnym kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane