Prezes pod lupą

Maria Trepińska
26-04-2006, 00:00

Janusz Siemieniec, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, może stracić posadę. Za kiepskie wyniki firmy i błędy w zarządzaniu.

Czarne chmury gromadzą się nad Januszem Siemieńcem, prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) — wiemy z dobrze poinformowanego źródła. Kieruje nią od 2000 r., czyli od czasu jej powstania. Należąca w 100 proc. do skarbu państwa SRK zajmuje się likwidacją kopalń. Posiada także 100 proc. udziałów w Bytomskiej Spółce Restrukturyzacji Kopalń (BSRK). Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo, nie chce się oficjalnie wypowiadać na temat sytuacji w SRK, ale przyznaje, że konsekwentnie dokonuje przeglądu kadr w górnictwie.

Prezes SRK może stracić posadę m.in. za kiepskie wyniki finansowe oraz błędy w zarządzaniu.

Straty rosną

SRK corocznie otrzymuje z budżetu państwa dotacje na likwidację kopalni. W tym roku dostanie ponad 324,3 mln zł. Mimo tak dużego zastrzyku finansowego SRK notuje straty, ma kłopoty m.in. z regulowaniem składek ZUS. Na koniec lutego strata na działalności operacyjnej wynosiła 3,8 mln zł, na działalności finansowej — prawie 0,8 mln zł, a strata netto — 4,6 mln zł. Na koniec stycznia strata netto była o połowę mniejsza. Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku SRK dostała z państwowej kasy ponad 32,7 mln zł.

Skąd straty? Janusz Siemieniec nie znalazł dla nas czasu na rozmowę. Wiele wskazuje na to, że posadę też straci Małgorzata Basista, wiceprezes ds. finansowych SRK.

Chwile prawdy

Zastrzeżenia do funkcjonowania SRK miała Najwyższa Izby Kontroli, która w 2004 r. analizowała jej działalność w latach 2000-03. Niedawno okazało się, że SRK utopiła około 8 mln zł w budowę magazynu gazu na terenie byłej kopalni w Nowej Rudzie, z którego miało korzystać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Skończyło się jedynie na deklaracji gazowego monopolisty.

Niepewny jest także los BSRK. Wiele wskazuje na to, że zostanie zlikwidowana. Zdaniem ekspertów, firma powielając zakres działalności SRK, jedynie generuje koszty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezes pod lupą