Czytasz dzięki

Prezydent Brazylii chce, aby przyjęła ofertę dołączenia do OPEC

opublikowano: 30-10-2019, 15:29

Prezydent Jair Bolsonaro poinformował o nieformalnym zaproszeniu Brazylii do przyłączenia się do OPEC. Miała z nim wystąpić Arabia Saudyjska. Powiedział, że jest za wstąpieniem swojego kraju do kartelu naftowego.

Bolsonaro powiedział, że przed podjęciem decyzji musi skonsultować się w sprawie saudyjskiej propozycji ze swoimi doradcami ekonomicznymi i resortem energii. Dał jednak do zrozumienia, że jest za przyłączeniem się kraju do OPEC.

Jair Bolsonaro
Zobacz więcej

Jair Bolsonaro fot. Bloomberg

Rosnące wydobycie ropy w Brazylii komplikuje działania OPEC zmierzające do podwyższenia cen ropy na rynkach. Jeśli dołączy ona do kartelu, będzie w nim trzecim pod wględem wielkości producentem po Arabii Saudyjskiej i Iraku.

Brazylia mia większe rezerwy ropy niż wielu członków OPEC, podkreślił prezydent Bolsonaro. Stwierdził, że Brazylia i OPEC mogą stworzyć „świetne partnerstwo”, pomagając sobie wzajemnie w stabilizacji globalnych cen ropy.

W ubiegłym roku Brazylia wydobywała średnio 2,71 mln baryłek ropy dziennie. W tym roku będzie wynosiło średnio 2,9 mln, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii. We wrześniu wynosiło 3,13 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane