Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2007 rok

opublikowano: 30-01-2007, 15:31

Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2007 rok. Sejm zakończył ostatecznie prace nad budżetem w ubiegły czwartek, przyjmując poprawki Senatu.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę budżetową na 2007 rok - poinformował we wtorek wiceszef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Rosołowski.

W przedłożeniu rządowym zapisano 226,8 mld zł dochodów budżetowych, przy wydatkach 256,8 mld zł i deficycie 30 mld zł. Jednak ostatecznie, w wyniku prac parlamentu, dochody przekroczą 228,9 mld zł, przy wydatkach 258,9 mld zł i niezmiennym deficycie 30 mld zł.

Ustawa zakłada, że wzrost PKB wyniesie w 2007 roku 4,6 proc., a średnioroczna inflacja - 1,9 proc.

Do budżetu na 2007 r. po raz pierwszy włączono środki UE, by zwiększyć jego przejrzystość. Według resortu finansów, jest to pierwszy etap reformy finansów publicznych; w tym roku do Sejmu ma trafić projekt kolejnych zmian.

Prace nad budżetem Sejm zakończył ostatecznie w ubiegły czwartek, przyjmując poprawki Senatu. W jednej z najważniejszych poprawek przyznano dodatkowe 500 mln zł na 5-procentowe podwyżki, które wyniosą od 58 do 104 zł.

Zgodnie z ustawą, na świadczenia emerytalno-rentowe i wydatki społeczne zaplanowano w tym roku 74,4 mld zł. Niespełna 51 mld zł z tej części pochłonąć mają dotacje na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i KRUS, świadczenia emerytalno-rentowe m.in. dla żołnierzy i sędziów oraz renty strukturalne. Pozostałe wydatki socjalne, w tym pomoc społeczna (np. składki na ubezpieczenia społeczne płacone za osoby na urlopach macierzyńskich i wychowawczych), to ok. 23,7 mld zł.

75,1 mld zł przeznaczone zostanie na finansowanie tzw. podstawowych funkcji państwa, czyli na wymiar sprawiedliwości, bezpieczeństwo publiczne, siły zbrojne i obsługę długu publicznego.

50,7 mld zł przewidziano na naukę, oświatę, ochronę zdrowia, kulturę i ochronę zabytków oraz kulturę fizyczną i sport.

Na cele gospodarcze, w tym m.in. rolnictwo, infrastrukturę, ochronę środowiska, górnictwo, przemysł, handel i gospodarkę mieszkaniową zagwarantowano ok. 25,7 mld zł.

23,4 mld zł stanowić mają wydatki związane z członkostwem Polski w UE, w tym składkę do budżetu Unii. Pozostałe wydatki, w tym głównie subwencje dla samorządów, to kwota ok. 8,6 mld zł.

Na wspófinansowanie projektów realizowanych ze środków unijnych zaplanowano 24,8 mld zł.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane