Czytasz dzięki

Prezydent USA znów straszy Chiny cłami

opublikowano: 17-07-2019, 07:55

Prezydent Donald Trump oświadczył, że jeśli będzie chciał, nałoży cła na kolejną część importu z Chin.

We wpisie na Twitterze prezydent USA wskazał, że „jeśli będziemy chcieli, mamy kolejne 325 miliardów dolarów [importu z Chin – red. pb.pl], na które możemy nałożyć cło”. 

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Podczas szczytu G20 pod koniec czerwca prezydenci USA i Chin uzgodnili wznowienie negocjacji handlowych po ich przerwaniu na początku maja i wprowadzeniu nowych ceł przez USA na import z Chin. Amerykański rząd tłumaczył przerwanie rozmów wycofaniem się Chin z wcześniejszych ustaleń i próbę ich renegocjacji.

Podczas spotkania na G20 prezydenci uzgodnili, że USA nie wprowadzą kolejnych ceł na import z Chin, a Chiny dokonają dużych zakupów produktów rolnych w USA. Amerykanie sygnalizowali w ostatnich dniach niezadowolenie z braku realizacji zobowiązania przez Chiny. Sugerowali, że jest to warunek wznowienia negocjacji. Groźba Trumpa dotycząca wprowadzenia ceł może być kolejnym sygnałem wysłanym do Pekinu, aby dokonał zakupów w USA, do których się zobowiązał.

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin mówił niedawno, że w tym tygodniu odbędzie się ważna rozmowa telefoniczna między przedstawicielami USA i Chin, od wyniku której zależeć będzie to, czy amerykańska delegacja uda się do Pekinu na negocjacje handlowe.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy