Prezydent: węgiel elementem suwerenności energetycznej Polski

PAP
20-11-2015, 13:19

Polska w ramach zobowiązań klimatycznych z Kioto obniżyła emisję CO2 nie o 6, ale o 30 procent, i z tego punktu widzenia powinniśmy podchodzić do paryskiej konferencji klimatycznej ONZ - uważa prezydent Andrzej Duda. Szczyt klimatyczny COP 21 rozpoczyna się 30 listopada.

W Paryżu ma być zawarte globalne porozumienie klimatyczne.

"Jeżeli dyskutujemy o kwestii klimatu, a także o bezpośrednio związanych z tym sprawach energetyki, także polskiej energetyki, to myślę, że patrzeć na to musimy nie tylko przez pryzmat tego, co będzie w Paryżu, ale powinniśmy patrzeć przez pryzmat bardzo szeroki, patrząc też i wstecz. I z tego punktu widzenia powinniśmy również podchodzić do spotkania paryskiego" - powiedział w piątek prezydent podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju nt. polityki klimatyczno-energetycznej.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, patrząc wstecz za "materiał wyjściowy" należy przyjąć to, co ustalono przed laty w Kioto.

"I trzeba sobie tutaj jasno powiedzieć: tam ustalono ograniczenia emisji o 6 procent w stosunku do roku bazowego - 1988. Jeżeli teraz zapytamy, jak w kontekście tych zobowiązań zachowała się Polska, to możemy powiedzieć jednoznacznie: Polska odniosła tutaj wielki sukces, bo ograniczenie emisji CO2 w stosunku do roku 1988, to w Polsce nie 6 procent, tylko 30 procent. A więc myśmy dalece przekroczyli te zobowiązania, które przyjęliśmy na siebie w ramach ustaleń z Kioto i od tego wyjdźmy" - oświadczył prezydent Duda.

Zobacz więcej

Andrzej Duda Jerzy Dudek/FORUM

Węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym, naszą bazą energetyczną i ważnym elementem naszej suwerenności energetycznej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Popatrzmy na to przez pryzmat naszej sytuacji przemysłowej i geologicznej. Jeśli chodzi o węgiel, to w skali europejskiej jesteśmy potęgą. Jak informowali mnie eksperci, mamy największe złoża węgla w Europie na naszym terytorium. Oczywiście nie wszystko eksploatujemy, ale mamy tego węgla jeszcze na ponad 200 lat. Trzeba więc sobie jasno powiedzieć, że węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym, naszą bazą energetyczną i ważnym elementem naszej suwerenności energetycznej" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że jeśli ktoś mówi o dekarbonizacji, czyli całkowitym odejściu od węgla jako surowca energetycznego, to pyta: "gdzie sens, gdzie logika i czym ten węgiel ma być zastąpiony?".

Przypomniał, że kiedy był eurodeputowanym, szef Komisji Europejskiej mówił, że UE w ponad 50 proc. swoje potrzeby energetyczne zaspokaja z importu. "Suwerenność UE jest wątpliwa, jeśli jesteśmy tak uzależnieni od dostaw z zewnątrz" - podkreślił Andrzej Duda.

"Może pójść po rozum do głowy i wykorzystywać nasze europejskie zasoby, to, co jest w stanie gwarantować naszą suwerenność (energetyczną). Bez wątpienia z polskiego i europejskiego punktu widzenia, jednym z tych surowców, który może tę suwerenność wzmacniać jest węgiel" - ocenił prezydent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Prezydent: węgiel elementem suwerenności energetycznej Polski