Czytasz dzięki

Próba stabilizacji złotego

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 26-02-2020, 07:33

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie spadku wyceny PLN oraz podtrzymanie impulsu wzrostowego na EUR/USD.

Inwestorzy w dalszym ciągu wykazują jednak nerwowość związana z informacjami dot. koronawirusa. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3024 PLN za euro, 3,9577 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0507 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1398 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowność polskiego długu wynoszą 1,906% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynkach przyniosły próbę odbicia, jednak docelowo byliśmy świadkami dalszych spadków, choć o zdecydowanej niższej dynamice. Niemniej krajowy, główny indeks spadł o 2,76% (po ponad 4% spadku w poniedziałek). Inwestorzy wykazują nerwowość związana z rozwojem sytuacji wokół koronawirusa w Europie i USA, obawiają się potencjalnych lockdownów regionów. W tle pojawiły się również spekulacje zakładające, iż FED może docelowo obniżyć stopy w tym półroczu żeby zbuforować częściowo efekt „wirusa”. Odnośnie polityki BC – MNB zakończył wczoraj posiedzenie bez decyzji dot. zmiany stop procentowych. Podtrzymano jednak deklaracje użycia wszelkich narzędzi (najpewniej modyfikacje operacji swapowych) w celu walki z inflacją. Potencjalne ruchu na stopach mogą mieć miejsce na przyszłym posiedzeniu gdy MPC zapozna się z najnowszymi raportami. Lokalnie PLN wyhamował spadki, jednak globalne (risk-off) nastroje nie pozwoliły na realizację ruchu korekty wzrostowej. Traci nieznacznie USD (spekulacje pod obniżki stóp przez FED), co powinno nieco wesprzeć kwotowania EM.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Globalnie warto bliżej przyjrzeć się danym makro z USA (m.in. sprzedaż nowych domów), choć uwaga rynków koncentruje się i tak na kwestiach związanych z wirusem.

Z rynkowego punktu widzenia CHF/PLN cofnął się do ok. 4,03 PLN po wczorajszym teście najwyższych poziomów od 2017 r. Na pozostałych parach sytuacja wydaje się być bardziej „opanowana” gdzie USD/PLN testuje 3,95 PLN sygnalizując możliwy scenariusz zejścia na 3,93 PLN.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy