Czytasz dzięki

Próba załatania dziur durszlaka

opublikowano: 30-03-2020, 22:00

Żadna z trzech ustaw (czwarty projekt z rządowego pakietu na razie został odłożony) objętych tzw. tarczą antykryzysową, uchwalonych przez Sejm w nocy z piątku na sobotę 27/28 marca 2020 r., nie ma sztywno zapisanego terminu wejścia w życie z dniem 1 kwietnia.

Wszystkie trzy wchodzą do obrotu prawnego „z dniem następującym po dniu ogłoszenia”, przy czym wiele szczegółowych przepisów otrzymało terminy wsteczne, natomiast niektóre zostały w czasie odłożone. Ze względu na charakter tak bardzo oczekiwanego pakietu pożądane jest ogłoszenie trzech ustaw we wtorek 31 marca choćby kilka minut przed północą, publikacja w trybie elektronicznym w Dzienniku Ustaw odnotowywana jest z dokładnością do sekundy. Pakiet powinien zatem trafić do prezydenta — deklarującego natychmiastowe złożenie podpisów — koniecznie tegoż dnia. Co oznacza, że dla kalendarzowego finału żadnej różnicy nie stanowił wybór ścieżki legislacyjnej — puszczenie ustaw w poniedziałek przez Senat bez poprawek lub ich wniesienie i następnie szybkie rozpatrzenie przez Sejm od razu we wtorek. W trybie zdalnym zwołanie pilnego posiedzenia izby jest bezproblemowe.

Senat obradował tradycyjnie, ale rozproszył senatorów w sali głównej oraz skomunikowanych komisyjnych.
Zobacz więcej

Senat obradował tradycyjnie, ale rozproszył senatorów w sali głównej oraz skomunikowanych komisyjnych. Fot. FORUM

Podkreślam kalendarzowe realia, ponieważ władcy kraju nie przyjmują ich do wiadomości. W dofinansowanej miliardami z państwowej kasy TVP podczas transmisji poniedziałkowych obrad Senatu straszył pasek „Polacy czekają na ratunek, opozycja debatuje”. Tak zwana narodowa stacja nie uznaje prawdy, że to przecież konstytucyjna druga izba parlamentu, rzecz jasna znacznie słabsza w uprawnieniach od Sejmu. Na pewno jednak przestała być wasalem, wykonującym w godziny rozkazy z ulicy Nowogrodzkiej. Ale w jej postrzeganiu nic się nie zmieniło. Premier Mateusz Morawiecki prosił senatorów o procedowanie szybkie i konstruktywne. Pierwsza część została spełniona, izba zebrała się ekspresowo w poniedziałek i uchwały wobec trzech ustaw podjęła. Drugi postulat równał się jednak oczekiwaniu przyjęcia pakietu bez jakiejkolwiek poprawki! Co było absurdalne z powodów bardzo merytorycznych. Sejmowa wersja ustaw powszechnie uznawana jest przez polskich przedsiębiorców za tarczę dziurawą czy wręcz durszlak. Dlatego każda próba załatania choćby niektórych dziur służy społeczeństwu, a nie którejkolwiek opcji.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Trzy ustawy służące przeciwdziałaniu skutków COVID-19 mają zróżnicowany charakter. Praktycznie bezkonfliktowa jest techniczna nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju. Wiele krytycznych uwag szczegółowych z całego kraju wywołuje nowelizacja niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia. Główne starcie i niezgoda na bardzo wiele rozwiązań dotyczy natomiast ogromnej specustawy, która w tytule jest głównie nowelizacją pierwszej specustawy z 2 marca. W pozakonstytucyjnym i pozaregulaminowym trybie ciemną nocą z piątku na sobotę wrzucono do niej jednak najróżniejsze szkodliwe przepisy, absolutnie niezwiązane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Sztandarowe przykłady to nagła nowelizacja kodeksu wyborczego czy rozbicie powołanego przez prezydenta składu Rady Dialogu Społecznego. Poza usiłowaniem przynajmniej częściowego załatania dziur Senat podjął próbę oczyszczenia tak bardzo ważnej dla pracodawców i pracobiorców ustawy z całkowicie niepotrzebnych legislacyjnych chwastów. Sejm zapewne we wtorek zasadzi je z powrotem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane