Problem dla spółek

Kamil Zatoński
11-02-2005, 00:00

Jeśli rządowi legislatorzy się nie opamiętają, od lipca na rynku kapitałowym może się zrobić poważny bałagan. Stracą na tym spółki.

Uczestnicy rynku biją na alarm: opóźniają się prace nad nowym prawem rynku kapitałowego. Twórcom ustaw kłody pod nogi rzuciły Rządowe Centrum Legislacyjne i Rada Legislacyjna, które stwierdziły, że istnienie trzech odrębnych aktów prawnych będzie nielegalne.

— Uzasadnienie decyzji jest absurdalne — mówi osoba uczestnicząca w pisaniu projektów.

Chodzi o ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów do obrotu oraz o spółkach publicznych. W założeniach miały one dostosować nasze prawo do regulacji europejskich, zastępując starą ustawę Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Konsekwencje opóźnień będą brzemienne w skutkach dla spółek, zwłaszcza tych, które zdecydują się przeprowadzić ofertę publiczną na obszarze innych państw Unii Europejskiej. Z jednej strony prospekt emisyjny zatwierdzony w kraju nie będzie respektowany za granicą, z drugiej — jeśli spółka pójdzie z prospektem do tamtejszych władz nadzorczych, zostanie odprawiona z kwitkiem, bo organem właściwym do jego rozpatrzenia nadal będzie KPWiG. To nie jedyny problem. Od 1 lipca obowiązywać będzie bezpośrednio unijne rozporządzenie o treści prospektu, które zakłada jednak m.in. inne terminy jego ważności i zasady aktualizacji. Powstanie więc konflikt z obowiązującą ustawą, a urzędnicy będą mieli problemy w stosowaniu przepisów.

— Liczymy na szybkie wyjaśnienie sprawy. Jeśli jednak po drugiej stronie nie będzie woli współpracy, to na nowe prawo trzeba będzie długo czekać. Niestety, stracą na tym wszyscy uczestnicy rynku — uważa nasz rozmówca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Problem dla spółek