Problemy kadrowe pogrążają firmy

opublikowano: 13-11-2018, 22:00

Coraz mniej optymizmu wśród małych i średnich spółek. Największym wyzwaniem, z którym muszą się zmagać, jest brak odpowiednich pracowników.

Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) podsumował wyniki swojego Barometru, badania przeprowadzonego na grupie firm z sektora MŚP pod kątem branż. Wynika z niego, że najgorzej jest w HoReCa, gdzie wskaźnik nastrojów (tzw. subindeks barometru EFL) osiągnął najniższym poziom w historii badania — 48,3 pkt. Aż 73 proc. hotelarzy i restauratorów tłumaczy, że do pogorszenia ich kondycji najmocniej przyczynił się sezonowy spadek klientów. W efekcie ponad 40 proc. przedstawicieli branży obawia się spadku zamówień, a tylko co czwarty liczy na ich wzrost.

Również producenci twierdzą, że ostatni kwartał tego roku będzie dla nich najsłabszy od kilku lat. Odczyt subindeksu Barometru EFL dla tej branży wyniósł tylko 50,8 pkt. i był o 4,3 pkt. niższy niż w trzecim kwartale tego roku. Na taki wynik wpływ miały przede wszystkim czynniki związane z zatrudnieniem. Aż 66 proc. firm produkcyjnych ma problem ze znalezieniem pracowników, a 60 proc. obawia się rosnących oczekiwań płacowych. Problemy kadrowe mogą wpłynąć na realizację bieżących zamówień i przyjmowanie kolejnych. Warto podkreślić, że przedstawiciele produkcji mają najwięcej obaw związanych z nowymi regulacjami dotyczącymi tzw. podzielonej płatności podatku VAT (17 proc.).

W budownictwie oraz usługach spadek nastrojów jest niewielki. W przypadku obu branż największym wyzwaniem są problemy kadrowe. Aż 66 proc. budowlańców narzeka na brak pracowników. W usługach jest to 53 proc., a dla 41 proc. problemem jest presja płacowa. Przy tym firmy usługowe najbardziej ze wszystkich obawiają się wymogów związanych z nowymi wymogami dotyczącymi ochrony danych osobowych (21 proc).

Jedynie handel i transport mogą pochwalić się wzrostem optymizmu. Handlowcy w największym stopniu liczą na sezonowy wzrost sprzedaży (65,3 proc.), co może wiązać się z okresem przedświątecznym. Jeśli chodzi o transport: 34 proc. respondentów czeka na wzrost zamówień pod koniec tego roku. Plany mogą pokrzyżować problemy kadrowe — 65 proc. respondentów nie może znaleźć ludzi do pracy. Rozwiązaniem mogą okazać się pracownicy z zagranicy — o ich zatrudnieniu myśli ponad 36 proc. ankietowanych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy