Problemy po zwolnieniu

opublikowano: 25-08-2014, 00:00

Świadczenia: Większość menedżerów, specjalistów, prezesów nie umie szukać pracy.

Z obserwacji, jakie poczynili fachowcy z Manpower Group podczas pracy z uczestnikami prowadzonych przez nich programów outplacementowych, wynika, że około 95 proc. kandydatów nie potrafi napisać odpowiednio życiorysu (z wyszczególnionymi sukcesami, jasnym zakresem obowiązków i opracowanego pod konkretną ofertę pracy) i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Z kolei około 90 proc. kandydatów nie szuka aktywnie pracy — także poprzez networking czy kontakty z agencjami zatrudnienia.

— Problemy wynikają z tego, że wcześniej rynek nie wymagał takich działań. Uczestnicy naszych programów często nie wierzą, że mają wpływ na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej i nie przygotowują się do niej tak jak powinni, np. analizując, co poprawiliby w marketingu produktów firmy — mówi Hanna Więcewicz, kierownik ds. zmian kariery w Manpower Group.

Inna znacząca przeszkoda to brak poczucia własnej wartości i sukcesów zawodowych. Jak mówi Hanna Więcewicz, dotyczy to około 90 proc. uczestników programów outplacementowych. Z kolei około 80 proc. negatywnie wypowiada się o poprzednim pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co jest źle odbierane przez osoby rekrutujące. Hanna Więcewicz szacuje też, że 60 proc. nie ma profilu w serwisach społecznościowych Goldenline lub LinkedIn, co zmniejsza szansę na znalezienie pracy. Rzadziej zdarza się, że kandydaci mają zbyt duże oczekiwania finansowe (około 30 proc.) lub roszczeniową postawę wobec przyszłego pracodawcy (około 20 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane