Problemy pozostały

Dawid Tokarz
28-04-2006, 00:00

Resort skarbu dokonał kolejnych zmian w zarządzie i radzie nadzorczej Totalizatora Sportowego. Koniec z chaosem? Wprost przeciwnie.

Zgodnie z naszymi informacjami, radzie nadzorczej Totalizatora Sportowego (TS) znów nie udało się wybrać prezesa. Do zarządu trafił natomiast tymczasowo nowo powołany członek rady: Waldemar Milewicz. Jednocześnie zawieszono dotychczasowego członka zarządu: Franciszka Zalewskiego.

Według wczorajszego komunikatu Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP), Waldemar Milewicz pracował m.in. w Polskim Banku Rozwoju. W latach 1999-2002 był dyrektorem finansowym w Bumar Waryński Grupa Holdingowa (BWGH — firma kontrolowana przez państwo). Od 2001 do 2002 r. łączył tę funkcję z posadą szefa Aleje Development, spółki zależnej BWGH, działającej w nieruchomościach. W latach 2003-04 był dyrektorem w firmie doradczej VCP Polska.

Znów ta polityka

Nam udało się dowiedzieć więcej. Waldemar Milewicz był blisko związany z Ligą Polskich Rodzin. W 2003 r. współtworzył jej program, przygotowując rozdział o… obronie narodowej (tak przynajmniej twierdzi inny z jego twórców). W 2002 r. był sygnatariuszem deklaracji powołującej Polski Komitet Niepodległościowy — ruch przeciwny wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dziś ma dobre układy z prominentnymi działaczami PiS.

— To kolejna nominacja polityczna, a nie merytoryczna. Nic dziwnego, że spółce spadają przychody — ocenia ekspert rynku hazardu.

Przypomnijmy: dwa dni temu „PB” napisał, że w pierwszym kwartale 2006 r. przychody TS spadły o blisko 20 proc. Jeśli tendencja się utrzyma, to ze spółki do budżetu państwa trafi w tym roku o ponad 200 mln zł mniej. Problemy TS są efektem zamieszania trwającego w spółce. Pierwszy konkurs na prezesa został unieważniony po tym, jak „PB” ujawnił, że jeden z członków rady nadzorczej, Artur Piłka, miał dostęp do ofert, mimo że sam w tym konkursie startował. Po naszych publikacjach wyleciał z rady, a konkurs powtórzono.

Nad TS wiszą też decyzje sądu rejestrowego. Odmówił on wykreślenia z akt prezesa Mirosława Roguskiego (bo o jego dymisji nie zdecydowała rada nadzorcza, lecz MSP). Uznał też, że zmiany rady nadzorczej, dokonane przez PiS po wyborach, są niezgodne z prawem (chodzi o to, że 2/5 rady TS powinni stanowić przedstawiciele pracowników, a tak nie jest).

Mimo opinii prawnej, potwierdzającej słuszność obu decyzji sądu, tak TS, jak i MSP złożyły od nich zażalenia. Sąd uwzględnił tylko zażalenie TS, twierdząc, że MSP nie jest stroną w sporze. Nie zgodził się z tym Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu. Złożył zażalenie, ale błędnie przesłał je do sądu okręgowego zamiast rejonowego. Efekt? Zanim dokumenty trafiły na właściwe biurko, upłynął ustawowy termin i zażalenie zostało oddalone.

Ten prawno-formalny ping-pong spowodował, że do dziś sąd nie rozpatrzył odwołania w kluczowej sprawie. Nie wiadomo więc, czy rada nadzorcza ma prawo do podejmowania jakichkolwiek decyzji.

Zero reprezentacji

MSP w komunikacie odnosi się do tekstów „PB”, chwaląc się zmianami w statucie TS, dzięki którym udało się wybrać do rady nadzorczej dwóch przedstawicieli pracowników: Jana Karkowskiego i Jarosława Sienkiewicza (jak wyjaśnia MSP — drugi nie został jeszcze powołany, bo nie ma uprawnień do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa). Nawet Jan Karkowski nie został jednak wpisany do akt rejestrowych Totalizatora Sportowego. Sąd postanowił z tym zaczekać do rozpatrzenia odwołania na swoje wcześniejsze decyzje. W poczet członków rady Jan Karkowski został bowiem przyjęty dzięki uchwale jej samej. A rada, zdaniem sądu, działa niezgodnie z prawem. Efekt jest taki, że zgodnie z rejestrem hazardowa spółka nie ma ani jednego członka rady nadzorczej! Nawet w radzie uznawanej przez MSP po powołaniu Waldemara Milewicza przedstawiciele pracowników wciąż stanowią mniej niż 2/5 jej składu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Problemy pozostały