Problemy z płatnościami

JANUSZ ZALESKI
opublikowano: 27-12-2011, 00:00

KOMENTARZ

Zatory płatnicze, o których ostatnio jest bardzo głośno, nękają branżę budowlaną niemal od zawsze, choć trzeba przyznać, że nasiliły się w ostatnich kilku latach. Problemy z uzyskiwaniem płatności od kontrahentów mają nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale również najwięksi gracze na rynku. Budowanie relacji inwestor — wykonawca i wykonawca — podwykonawca to problematyka, która wymaga uregulowań prawnych. Cieszy zainteresowanie tą sprawą nowego ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Problemy z terminowymi płatnościami w tak dużej branży, jaką jest budownictwo, wpływają również na kondycję budżetu państwa. Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymują na czas pieniędzy od swoich zleceniodawców, nie płacą terminowo podatków i innych zobowiązań z tytułu prowadzonej działalności.

W kończącym się 2011 r. liczba upadłości w sektorze budownictwa wzrosła o 40 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Coraz więcej przedsiębiorstw ma problemy z osiągnięciem rentowności. Przeciągające się roboty i pojawiające się dodatkowe koszty, których niejednokrotnie nie można przewidzieć w momencie rozpoczęcia prac, nie sprzyjają firmom. Obecnie na uregulowanie płatności po zakończeniu robót wykonawcy czekają nawet do 100 dni.

Propozycją, która może w pewnym stopniu rozwiązać problemy firm budowlanych, jest Dyrektywa Rady Nr 2010/45/UE z 13 lipca 2010 r. zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania.

Rada Unii Europejskiej w pkt 4 dyrektywy stwierdza: „Aby pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom, które mają trudności z płaceniem VAT właściwemu organowi przed otrzymaniem zapłaty od nabywców lub usługobiorców, państwa członkowskie powinny mieć możliwość wprowadzenia systemu rozliczania VAT przy użyciu metody kasowej, która pozwala dostawcy lub usługodawcy na wpłacenie VAT właściwemu organowi po otrzymaniu zapłaty za dostawę towaru lub usługę oraz która ustanawia jego prawo do odliczenia w momencie zapłaty za dostawę towaru lub usługę. Powinno to umożliwić państwom członkowskim wprowadzenie fakultatywnej metody kasowej, która nie ma negatywnego wpływu na przepływ pieniężny związany z ich wpływami z VAT”.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad implementacją dyrektywy, którą trzeba wprowadzić od stycznia 2013 r. Ta zmiana jest bardzo istotna, ale dotyczy jedynie małych i średnich przedsiębiorstw. Podobne rozwiązania byłyby korzystne również dla największych firm.

JANUSZ ZALESKI

wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB), europejski ekspert budowlany

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JANUSZ ZALESKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu