Procter & Gamble chce wybudować fabrykę w Aleksandrowie Łódzkim

opublikowano: 20-02-2007, 15:36

157 mln zł chce zainwestować firma Procter & Gamble w budowę nowej fabryki, która powstać ma w Aleksandrowie Łódzkim k. Łodzi. Inwestycja ma powstać na terenach, które wkrótce mają zostać włączone do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE).

157 mln zł chce zainwestować firma Procter & Gamble w budowę nowej fabryki, która powstać ma w Aleksandrowie Łódzkim k. Łodzi. Inwestycja ma powstać na terenach, które wkrótce mają zostać włączone do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE).

Jak poinformował we wtorek prezes ŁSSE Marek Cieślak, władze amerykańskiego koncernu złożyły list intencyjny w tej sprawie. P&G jest zainteresowane utworzeniem nowoczesnej fabryki zajmującej się produkcją kosmetyków. Zakład ma powstać na powierzchni około 25 ha. Zatrudnienie w nim znajdzie co najmniej 200 osób.

Zdaniem Cieślaka, dobiegają końca prace w rządzie nad rozporządzeniem dotyczącym poszerzenia terenów ŁSSE o 180 ha, w tym ponad 55 ha w Aleksandrowie Łódzkim. W jego ocenie, rozporządzenie powinno wejść w życie pod koniec kwietnia, a oprócz Aleksandrowa, dotyczy także terenów w Kleszczowie, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Włocławku, Kutnie, Radomsku, Zgierzu i Sieradzu.

Według prezesa ŁSSE, w połowie roku powinny zakończyć się negocjacje z P&G. Według deklaracji inwestora, budowa zakładu miałaby się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Zdaniem burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego Jacka Lipińskiego, ponad dwa lata trwały prace przy tworzeniu terenów inwestycyjnych obejmujących ponad 55 ha dawnego lotniska sportowego; teren został skanalizowany, wybudowano drogę. Nakłady gminy wyniosły 10 mln złotych. Burmistrz liczy, że utworzenie fabryki P&G spowoduje spadek bezrobocia, które w gminie sięga 23 proc.

Zarówno władze ŁSSE, jak i gminy liczą, że w przyszłości zakład mógłby być rozbudowywany a zatrudnienie znajdzie w nim więcej osób.

Obecnie P&G posiada na terenie Polski zakład produkujący pieluszki jednorazowe w Warszawie i maszynki do golenia Gilette w Łodzi, a także centrum dystrybucyjne na warszawskim Targówku. Te dwa ostatnie zakłady znajdują się na terenach ŁSSE. Koncern P&G zatrudnia na całym świecie niemal 130 tys. pracowników, a jego roczne obroty sięgają ponad 70 mld dol.

ŁSSE została utworzona w 1997 roku. Obecnie obejmuje obszar o powierzchni 511 ha. Ma charakter rozproszony ľ składa się z 22 podstref. Ogółem zezwolenia na działalność w Łódzkiej SSE, od początku jej istnienia otrzymało 95 firm. Łączna wartość ich nakładów inwestycyjnych wynosi ponad 3,87 mld zł, natomiast liczba utworzonych miejsc pracy sięga ponad 9,5 osób.

(PAP)

Więcej informacji na ten temat we wtorkowym Pulsie Biznesu, w artykule pt. Procter & Gamble i Sanitec znów inwestują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Procter & Gamble chce wybudować fabrykę w Aleksandrowie Łódzkim