Producenci cementu wieszczą ożywienie w budowlance

opublikowano: 09-01-2014, 00:00

W grudniu 2013 r. sprzedaż kluczowego materiału wzrosła o 54 proc. Roczna dynamika pozostała ujemna.

Producentów Cementu. Jeszcze lepsza była sprzedaż. Tu wskaźnik wzrostu sięga aż 54 proc. r/r. Z danych opublikowanych na stronie SPC wynika, że cementownie ulokowały na rynku 752,5 tys. ton.

— Wyniki te są sporym zaskoczeniem, bo znacznego ożywienia w budownictwie nie widać. Po prostu cementowniompomogła korzystna aura. W grudniu 2012 r. był mróz i wszystkie budowy stały, a w grudniu 2013 r. pogoda pozwalała kontynuować roboty budowlane. Nie zwiastuje to jednak poprawy koniunktury w budowlance — uważa Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Cały 2013 r. był przecież kiepski — zarówno dla branży cementowej, jak i budowlanej. Sprzedaż cementu sięgnęła 14,6 mln ton i była o 7,6 proc. niższa niż w 2012 r. Trzeba jednak pamiętać, że ujemna dynamika stopniowo się zmniejszała. Dlatego producenci cementu wierzą, że 2014 r. będzie lepszy. Jan Deja, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Cementu, szacuje, że tegorocznasprzedaż sięgnie 15 mln ton i będzie o 3-4 proc. wyższa niż w 2013 r.

Dostawcy liczą na realizację inwestycji w infrastrukturę drogową, kolejową i energetyczną. Budowlańcy chłodzą optymizm, przypominając prognozy analityków wieszczące spadek wysokości 5-11 proc.

Do startu pierwszych projektów infrastrukturalnych z unijnej perspektywy 2014-20 dojdzie najwcześniej na wiosnę 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu