Producenci płytek będą przejmować

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 08-03-2007, 00:00

Nowa Gala i Polcolorit dostrzegły

szansę na poprawę wizerunku w konsolidacji rynku

Ceramika Nowa Gala i Polcolorit niemal jednocześnie poinformowały o nowej strategii rozwoju. Obie spółki dostrzegły potencjał wzrostu w przejęciach. Wiele wskazuje na to, że doczekały się wreszcie powrotu koniunktury na rynek płytek ceramicznych. Ich walory przespały największą hossę na giełdzie. Odrobienie dystansu do wyceny innych firm z GPW zależy od tego, czy przekonają inwestorów finansowych do swoich strategii.

Koniunktura na krajowym rynku do niedawna nie sprzyjała producentom płytek. Opłacalność eksportu też pozostawiała wiele do życzenia. Teraz spółki zapowiadają, że w wynikach pierwszego kwartału uwidoczni się wzrost sprzedaży związany z ożywieniem, które przeżywa rynek budowlany. Ta tendencja powoli przenosi się na rynek materiałów budowlanych, który rozczarował wynikami w ubiegłym roku. Ponadto producenci średniej wielkości i specjalizacji produkcyjnej mogą skorzystać też na ewentualnym niezadowoleniu dystrybutorów ze współpracy z połączonymi Cersanitem i Opocznem, które mogą dyktować warunki współpracy. Niewątpliwie średnie spółki powalczą o jak największą dynamikę sprzedaży, co może odbić się na realizowanych przez nie marżach.

Obie firmy planują przejęcia. Nowa Gala przejmuje Ceramikę Gres. Firmy mają uzupełniającą ofertę. Połączona grupa może przedstawić pełną, wyspecjalizowaną ofertę dla budownictwa komercyjnego, którego dynamika wyraźnie rośnie. Ich łączna sprzedaż może w tym roku sięgnąć 200 mln zł, co daje grupie trzecie miejsce wśród polskich producentów płytek. Waldemar Piotrowski, prezes Nowej Gali, poinformował, że transakcja ma wartość 77,6 mln zł przy wskaźniku P/E za 2006 na poziomie 10. Warunki przejęcia wydają się więc atrakcyjne dla udziałowców Nowej Gali. To ważne, gdyż to właśnie oni sfinansują tę transakcję. Spółka wyemituje akcje z prawem poboru. Poza rynkiem krajowym firma będzie rozwijać sprzedaż płytek z górnej półki na zachodzie Europy.

Polcolorit wybrał wschodni kierunek. Tam zamierza przejmować spółki. Europa Wschodnia jest niewątpliwie bardzo perspektywiczna, ale jednocześnie nieprzewidywalna. O skali trudności może świadczyć chociażby fakt, że plany Cersanitu na Ukrainie od kilku lat są na etapie wstępnym. Na razie spółka prowadzi restrukturyzację systemu dystrybucji i zdaniem Wiktora Marconiego, prezesa Polcoloritu, wysoka dynamika sprzedaży w pierwszych miesiącach roku pozwala oczekiwać wzrostu do poziomu sprzed trzech lat, gdy przychody wyniosły 95 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu