Producenci samochodów dodali gazu

opublikowano: 11-01-2016, 22:00

Polska nie jest potęgą motoryzacyjną pod własnym szyldem, ale produkcja zagranicznych samochodów ma się u nas całkiem nieźle.

Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2015 r. w Polsce wyprodukowano prawie 0,65 mln samochodów, czyli o 64 tys. sztuk więcej niż rok wcześniej. Solidny był m.in. wynik w grudniu — w końcówce roku produkcja osiągnęła najwyższy poziom od 2011 r. Najwięcej aut powstało w tyskiej fabryce Fiata, skąd wyjeżdża przede wszystkim model 500.

Udział włoskiego koncernu w produkcji przemysłu motoryzacyjnego w Polsce wyniósł w 2015 r. 47,1 proc. Fiat wyprzedził General Motors (fabryka Opla w Gliwicach), a także Volkswagena, który jako jedyny produkuje w Polsce samochody dostawcze.

Z poznańskich zakładów VW wyjechało ich w ubiegłym roku 92,6 tys. (głównie model Caddy). Zaledwie 1,37 proc. tych aut sprzedano na krajowym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane