Produkcja aut w Wielkiej Brytanii spadła o 45 proc.

opublikowano: 30-05-2019, 06:53

Produkcja samochodów zmniejszyła się w Wielkiej Brytanii o prawie połowę po tym jak wiele fabryk zamknięto w obawie problemów spowodowanych nadejściem brexitu 29 marca. Jego termin jednak przesunięto.

Choć datę brexitu odłożono do października, to wiele fabryk wciąż nie produkuje, wskazuje brytyjskie Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT). W kwietniu z działających fabryk wyjechało tylko 70.971 aut, czyli aż o 56.999 mniej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

SMMT ostrzegło, że producenci samochodów nie będą w stanie powtórzyć działań przygotowujących do brexitu w jego nowym terminie, czyli 31 października.

- Te dane pokazują wielki koszt i zamieszanie powodowane przez niepewność wynikającą z brexitu, którymi obciążono brytyjską branżę motoryzacyjną i jej pracowników – powiedział Mike Hawes, szef SMMT. – Przedłużająca się niestabilność czyni niewypowiedziane straty, a obawa braku umowy o warunkach wyjścia powoduje wstrzymanie inwestycji, stratę miejsc pracy i narusza naszą globalną reputację – dodał.

Kwiecień był jedenastym z rzędu miesiącem spadku produkcji aut w Wielkiej Brytanii. Od początku roku do końca kwietnia produkcja spadła o ponad 20 proc.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu