Czytasz dzięki

Produkcja przemysłowa w Hiszpanii spadła o ponad 33 proc.

  • PAP
opublikowano: 05-06-2020, 14:19

W kwietniu w Hiszpanii produkcja przemysłowa zmniejszyła się z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa o 33,6 proc. To największy spadek we współczesnej historii tego kraju - wynika z raportu opublikowanego w piątek przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.

Autorzy dokumentu wyjaśnili, że wpływ na drastyczny spadek produkcji przemysłowej miały obowiązujące od połowy marca restrykcje związane ze stanem zagrożenia epidemicznego, w tym skierowany do wszystkich pracowników instytucji i firm, których działanie nie było niezbędne dla funkcjonowania państwa, nakaz pozostania w domach.

Zobacz więcej

Hiszpania, flaga

Bloomberg

Zaznaczyli, że o ile w stosunku do marca bieżącego roku produkcja przemysłowa zmalała w kwietniu o 21,8 proc., to wobec analogicznego miesiąca w 2019 roku spadek sięgnął 33,6 proc.

Jak wyjaśnił urząd statystyczny, na kryzysie najbardziej ucierpiała produkcja samochodów. “W stosunku do kwietnia 2019 roku zmalała ona o 92 proc.” - napisano w raporcie.

INE odnotowało, że z powodu przymusowej izolacji mieszkańców Hiszpanii i drastycznego spadku popytu, produkcja w branżach odzieżowej, obuwniczej i meblarskiej spadła o ponad 70 proc.

Chociaż produkcja sektora spożywczego jako całości zmniejszyła się o 7,3 proc., zwiększyła się produkcja wybranych produktów, m.in. konserw, owoców i warzyw oraz karmy dla zwierząt - napisano w raporcie.

Działem gospodarki, który w kwietniu zanotował najniższy spadek produkcji - jedynie 0,4 proc. w stosunku do ubiegłego roku - jest branża farmaceutyczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane