Profesjonaliści myślą o emeryturze

opublikowano: 15-10-2018, 22:00

Prawie połowa osób wykonujących wolny zawód oszczędza na emeryturę. Wśród ogółu Polaków robi tak tylko 21 proc. badanych.

Deutsche Bank zapytał przedstawicieli wolnych zawodów, czy i w jaki sposób oszczędzają dodatkowo na emeryturę. Okazuje się, że 46 proc. badanych deklaruje świadome oszczędzanie na starość. Od ubiegłorocznego badania ten odsetek się nie zmienił.

— To, co motywuje polskich specjalistów do pracy na własny rachunek, to — obok niezależności — szansa na wyższe zarobki. I zwykle znacznej części z nich udaje się ten cel osiągnąć. Jednak na emeryturze sytuacja się odwraca i to właśnie ta grupa zawodowa może najboleśniej odczuć skutki zakończenia aktywnościzawodowej — przestrzega prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, ekspert Deutsche Bank Polska.

Zwraca jednak uwagę, że wśród ogółu Polaków odsetek oszczędzających samodzielnie na emeryturę jest znacznie niższy, bo wynosi jedynie 21 proc. Profesjonaliści są zatem bardziej świadomi tego, że nie mogą polegać wyłącznie na państwowym systemie świadczeń. Przy tym największa liczba profesjonalistów, którzy odkładają pieniądze z myślą o przyszłości, jest wśród osób w średnim wieku. Na jesień życia oszczędza ponad połowa czterdziestolatków i pięćdziesięciolatków oraz aż 67 proc. tych, którzy znajdują się tuż przed przejściem na emeryturę.

— Badanie pokazało też zależności między skłonnością do takiego oszczędzania a wysokością dochodów oraz formą zatrudnienia.Generalnie im wyższe zarobki osób wykonujących wolny zawód, tym większa świadomość finansowa dotycząca ich emerytalnych perspektyw — mówi Monika Szlosek, dyrektor bankowości detalicznej i inwestycyjnej w Deutsche Bank Polska.

Wśród profesjonalistów o dochodach do 4 tys. zł na emeryturę oszczędza 40 proc. Odsetek ten rośnie do 68 proc. w przypadku specjalistów, którzy zarabiają od 10 do 15 tys. zł. O zabezpieczeniu swojej przyszłości częściej myślą osoby wykonujące wolny zawód na podstawie umów o dzieło i zlecenia oraz przede wszystkim specjaliści zatrudnieni na kontraktach. Nie zmieniły się powody odkładania pieniędzy na starość.

— Podobnie jak przed rokiem, motywacja do oszczędzania poza systemem obowiązkowych składek wynika głównie z obawy przed otrzymywaniem niedostateczniewysokiej emerytury. Zdaniem 64 proc. to właśnie niepokój związany z groszowym świadczeniem skłonił ich do podjęcia tego kroku — mówi Monika Szlosek.

Co czwarty profesjonalista gromadzi kapitał na jesień życia, bo martwią go ostrzeżenia ekspertów i mediów. Znacznie rzadziej respondenci wskazywali na takie powody, jak namowa i przykład bliskich czy korzystne parametry programu oszczędzania. Badanie pokazuje, w jaki sposób polscy profesjonaliści budują swój kapitał na emeryturę. Pod tym kątem preferencje osób wykonujących wolne zawody nieco się zmieniły. Najwięcej, bo co trzeci, korzysta z rozwiązań proponowanych w ramach III filaru. Rzadziej profesjonaliści decydują się na konta oszczędnościowe i lokaty (odpowiednio 13 i 14 proc. badanych).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu