Prognoza euro na 2011

Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers
opublikowano: 31-12-2010, 09:51

Trzech analityków walutowych, którzy co  miesiąc najlepiej typują kursy w naszej gazecie, tym razem dzielą się przewidywaniami na następny rok. Mariusz Potaczała z DM TMS Brokers typuje euro,

Mijający rok na rynku złotego upłynął pod znakiem umiarkowanej zmienności. W ostatnich miesiącach mogliśmy obserwować fale zarówno osłabienia, jak i umocnienia krajowej waluty. Ich struktura doprowadziła pod koniec roku do powstania na wykresie EUR/PLN formacji trójkąta, którego wybicie ma szansę wyznaczyć przynajmniej kilkumiesięczny kierunek dla notowań euro względem złotego.

Zakres wybicia z tej formacji wynosi około 30 groszy. Biorąc pod uwagę, iż utworzyła się ona w ramach ruchu spadkowego kursu EUR/PLN, bardziej prawdopodobne jest wybicie dołem. Oznaczałoby to spadek wartości euro nawet poniżej poziomu 3,7000 zł, co jest zgodne z naszymi długoterminowymi prognozami. Spadek kursu po ewentualnym wybiciu dołem powinien być umiarkowanie dynamiczny. Złoty bowiem zaliczany jest do walut rynków wschodzących, które charakteryzują się silnym osłabieniem w okresie dekoniunktury, przy jednoczesnej powolnej aprecjacji w momencie sprzyjających warunków rynkowych.

Na początku roku jednak polska waluta może podlegać osłabieniu, a kurs EUR/PLN powinien zmierzać raczej w kierunku górnego ograniczenia trójkąta, niż szykować się do ataku na jego dolne ramię. Na rynek mogą bowiem powrócić obawy związane z kondycją słabszych gospodarek strefy euro, a w szczególności z Hiszpanią. Awersja względem tego kraju utrzymuje się – pod koniec grudnia rentowności hiszpańskich obligacji wzrosły powyżej poziomów, obserwowanych w momencie kulminacji problemów w Irlandii.

Ewentualne pogorszenie nastrojów wokół Eurolandu nie powinno jednak zbyt długo oddziaływać na złotego – problemy strefy euro są bowiem już w większości zdyskontowane przez rynek. Sentyment powinien dość szybko poprawić się, a uczestnicy rynku będą z nadzieją wyczekiwać na rozpoczęcie sezonu publikacji wyników kwartalnych, co będzie wspierać giełdy. Dobre nastroje inwestycyjne będą ponownie wspierać umocnienie krajowej waluty. Z lokalnych czynników, inwestorzy mogą koncentrować się na postępach polskiego rządu na drodze ku uzdrowieniu sektora finansów publicznych.

Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane