Prognozy wzrostu PKB bardziej optymistyczne

Kamil Pastor, analityk SpotData.pl
opublikowano: 20-05-2018, 22:00

Pomimo ostatnich nieco gorszych odczytów gospodarczych w strefie euro i USA, ankietowani przez banki centralne ekonomiści nadal z optymizmem patrzą w przyszłość.

Ekonomiści coraz bardziej optymistycznie patrzą na światową gospodarkę. To główny wniosek z kwartalnego raportu „Global makro”, przygotowywanego przez platformę analityczną SpotData. SpotData przygotowuje medianowe prognozy na podstawie kwartalnych badań ankietowych wśród ekonomistów przeprowadzanych przez banki centralne. Tego typu badania są o tyle wartościowe, że ukazują rynkowy konsens prognoz, a nie tylko oczekiwania pojedynczego analityka. Wyniki pochodzące z tych ankiet można uznać za najlepsze z możliwych. W porównaniu z rundami prognostycznymi z pierwszego kwartału można zauważyć generalną poprawę oczekiwań badanych ekonomistów. Prognoza wzrostu PKB w strefie euro na 2018 rok wzrosła z 2,3 do 2,4 proc.

Fot. Bloomberg

Osłabienie dynamiki wzrostu w I kwartale (z 0,7 do 0,4 proc. kw/kw) jest więc uważane za przejściowe, a obecna faza ożywienia za opartą na stabilnych fundamentach. Dla strefy euro wzrosła też prognoza na rok 2019 — z 1,9 do 2,0 proc. Obecne ożywienie nie zmieniło jednak oczekiwań dotyczących długoterminowego tempa wzrostu — pozostało ono na niezmienionym od dawna poziomie 1,6 proc. Za Oceanem natomiast nastąpiła stabilizacja prognoz wzrostu PKB na ten rok na poziomie 2,7 proc. Od dwóch kwartałów rośnie natomiast prognoza na rok 2019. Wynika to przede wszystkim z oczekiwanego pozytywnego wpływu cięcia podatków dokonanego przez administrację prezydenta Trumpa. W perspektywie 10 lat ma to przynieść aż 1,5 bln USD, a wpływ na gospodarkę — od 0,1 do 0,3 proc. PKB rocznie. Zdaniem analityków, spadło też ryzyko recesji w ciągu najbliższych 4 kwartałów — z 9,1 proc. w I kwartale do 5,3 proc.

Na utrzymaniu obecnego ożywienia w dalszym ciągu korzystać ma Polska. Według uczestników Ankiety Makroekonomicznej NBP, oczekiwane tempo wzrostuPKB w 2018 roku wynosi 4,4 proc., w porównaniu do 4 proc. prognozowanego trzy miesiące temu. O 0,1 p. proc., do 3,9 proc., wzrosła też prognoza na kolejny rok. Analitycy uważają, że światowy wzrost gospodarczy w tym roku nie powinien zawieść. Stany Zjednoczone i strefa euro z łatwością powinny pokonać granicę 2 proc. wzrostu PKB. W Polsce krótkoterminowa sytuacja wewnętrzna wydaje się bardzo dobra, a ewentualnych zagrożeń należy doszukiwać się przede wszystkim za granicą.

 

Raport do pobrania

Wydawany co kwartał raport dotyczący ewolucji prognoz PKB i inflacji dla czterech gospodarek: strefy euro, USA, Chin i Polski, to tylko jeden z raportów, do których dostęp mają subskrybenci „Pulsu Biznesu”.

Wszystkie znajdują się na koncie w zakładce pliki: https://www.pb.pl/konto/pliki/ Po więcej ciekawych danych i analiz zapraszamy także na stronę platformy analitycznej SpotData.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Pastor, analityk SpotData.pl

Polecane