Program Telepraca jest szansą dla 500 inwalidów

Agnieszka Ostojska
30-11-2001, 00:00

Program Telepraca jest szansą dla 500 inwalidów

Od września 2001 r. ruszył pilotażowy program Telepraca. Ma on na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych i wyrównanie ich szans na rynku pracy. Jest skierowany do poszukujących pracy osób, które mają orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, posiadają wykształcenie minimum średnie i nie mają przeciwwskazań do pracy z komputerem oraz są zdecydowane do podjęcia nauki. Z drugiej strony organizatorzy poszukują pracodawców, którzy chętni byli do zatrudnienia takich osób w systemie telepracy.

Program ma charakter pilotażowy, dlatego na tym etapie mogą w nim uczestniczyć zainteresowani tylko z czterech województw. Wobec pracodawców nie ma żadnych ograniczeń terytorialnych.

— Program realizowany będzie przez 18 miesięcy. Planujemy, że w ciągu tego czasu skorzysta z niego około 500 osób. Chętni będą mogli się dokształcać w poszukiwanych na rynku pracy zawodach. Dofinansowanie kursu zawodowego nie może przekroczyć jednak 7 tys. zł na jednego uczestnika. Do tej pory największym zainteresowaniem cieszą się szkolenia, które dają bardzo konkretne umiejętności, takie jak technik informatyki czy technik rachunkowości — twierdzi Roman Uhlig, doradca prezesa zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

W ramach programu przewiduje się również dofinansowanie tych pracodawców, którzy zdecydują się na utworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Dostaną oni dotację wysokości do 30 przeciętnych wynagrodzeń, która może być przeznaczona wyłącznie na finansowanie utworzenia stanowiska telepracy.

Jedynym warunkiem dofinansowania jest podpisanie zobowiązania gwarantującego zatrudnienie osoby niepełnosprawnej przez okres co najmniej 54 miesięcy. Ten warunek niestety skutecznie odstrasza pracodawców. Mało która firma jest pewna, czy będzie nadal funkcjonować przez najbliższe 4,5 roku.

— Liczyliśmy, że chętnych do zatrudnienia osób niepełnosprawnych będzie zdecydowanie więcej. Niestety do tej pory zgłosiło się dosłownie kilka firm — potwierdza Roman Uhlig.

Według Waldemara Kucharskiego, prezesa Young Digital Poland, dostawcy platformy i oprogramowania do szkoleń na odległość, zbyt mały nacisk położono na sam proces podnoszenia kwalifikacji osób niepełnosprawnych.

— Przewidziano dotacje miejsc pracy, ale nie wszyscy niepełnosprawni mają takie umiejętności, aby móc konkurować na rynku pracy. Wokół programu za mało jest również działań promocyjnych. Bez odpowiedniego nagłośnienia trudno jest dotrzeć nie tylko do pracodawców, ale i do samych niepełnosprawnych. Mało kto wie, że taki program jest realizowany — wyjaśnia Waldemar Kucharski.

Zdaniem prezesa YDP, na pilotażowych projektach nie powinno się oszczędzać. Może się okazać, że na taki program nie ma zapotrzebowania, ponieważ informacja o nim nie dotrze do osób potrzebujących.

Organizatorami programu Telepraca są: PFRON oraz Krajowy Urząd Pracy. Partnerami są wojewódzkie urzędy pracy z czterech województw: dolnośląskiego, lubelskiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego. Realizacja programu napotyka jednak wiele problemów. Jednym z nich jest likwidacja Krajowego Urzędu Pracy, który na podstawie podpisanej umowy jest wspólnie z PFRON drugim głównym realizatorem programu. Organizatorzy przyznają również, że poważnym problemem jest dotarcie do niepełnosprawnych i ich potencjalnych pracodawców.

— Pomysł jest bardzo dobry, wzorowany na rozwiązaniach, które stosują Skandynawowie i Brytyjczycy. Jednak przy podejściu polskich pracodawców do telepracy i do zatrudniania niepełnosprawnych potrzeba większego zaangażowania również ze strony urzędów — sugeruje Waldemar Kucharski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Ostojska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Program Telepraca jest szansą dla 500 inwalidów