Projekt koncepcyjny Stadionu Narodowego jest już gotowy

PAP
opublikowano: 29-01-2008, 12:56

Projekt koncepcyjny Stadionu Narodowego w  Warszawie jest już gotowy - poinformował PAP wiceprezes firmy JSK Architekci Sp. z o.o. Mariusz Rutz. W czwartek projekt zostanie przekazany zamawiającej go  spółce Narodowe Centrum Sportu.

"Zgodnie z umową projekt koncepcyjny mieliśmy przygotować do 31 stycznia i termin ten zostanie dotrzymany. Praktycznie wszystko jest już gotowe i dopięte na ostatni guzik. W czwartek przekażemy projekt spółce Narodowe Centrum Sportu, z którą zawarliśmy umową na jego wykonanie" - powiedział PAP Mariusz Rutz.

Projekt funkcjonalny zawiera ogólne cechy obiektu, jak m.in. podział stadionu na strefy, ilość wjazdów i wyjazdów, wejść, sal konferencyjnych czy loży biznesowych, itp.

"Pokażemy równocześnie makietę obiektu w skali 1:500, która najlepiej będzie przemawiać do wyobraźni. To będzie efekt półtora miesiąca pracy ponad 40-osobowej grupy architektów" - dodał Rutz.

W przygotowanym projekcie nie została uwzględniona bieżnia lekkoatletyczna. "Zamówienie dostaliśmy na stadion piłkarski i taki projekt realizujemy. Uwzględnienie bieżni lekkoatletycznej teraz nie wchodzi w grę. Możliwe jest co prawda zastosowanie rozwiązań technicznych umożliwiających np. wysuwanie bieżni, ale to wiązałoby się z bardzo wysokimi kosztami. Myślę, że lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie np. modernizacja i zaadaptowanie głównie na potrzeby lekkiej atletyki stadionu warszawskiej Skry" - uważa Rutz.

Jego zdaniem, projekt Stadionu Narodowego "będzie ciekawy, może wręcz spektakularny".

"Myślę, że będzie się podobał. Włożyliśmy w niego mnóstwo pracy i jesteśmy zadowoleni z efektów. Gdy projekt koncepcyjny zostanie ostatecznie zatwierdzony, przejdziemy do prac szczegółowych. Wtedy wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie, łącznie z pracownikami naszego biura w Berlinie, przeniosą się do Warszawy i zajmą się detalami technicznymi i właściwym projektem. Ta grupa, stopniowo rozrastająca do ponad stu osób, opracuje projekt budowlany, a następnie wykonawczy dla firmy, która zajmie się jego realizacją" - wyjaśnił wiceprezes JSK Architekci.

Stadion Narodowy w Warszawie powstanie w niecce istniejącego Stadionu X-lecia. Pomieści 55 tys. widzów. Zgodnie z założeniami, we wrześniu tego roku powinny rozpocząć się prace nad utwardzaniem terenu, a w marcu 2009 roku - budowa obiektu. Jej ukończenie jest planowane na jesień 2011 roku.

W czerwcu 2012 roku na Stadionie Narodowym ma zostać rozegrany mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę.

Niemieckie konsorcjum, na którego czele stoi spółka JSK, ma w dorobku wiele realizacji, m.in. w Duesseldorfie i Berlinie, w Chinach i Republice Południowej Afryki. W Polsce zaprojektowało stadion piłkarski Legii Warszawa i wygrało konkurs na projekt stadionu we Wrocławiu. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane