Prokom, Agora i PKN Orlen ciągną indeksy GPW w górę

(Artur Szymański)
opublikowano: 14-12-2005, 11:54

Przed południem na warszawskiej giełdzie utrzymuje się senna atmosfera, to już siódmy kolejny dzień z niską aktywnością handlujących akcjami. WIG20 notuje niewielki wzrost, który zawdzięcza głównie około 1,5-proc. zwyżce kursu walorów PKN Orlen.

Przed południem na warszawskiej giełdzie utrzymuje się senna atmosfera, to już siódmy kolejny dzień z niską aktywnością handlujących akcjami. WIG20 notuje niewielki wzrost, który zawdzięcza głównie około 1,5-proc. zwyżce kursu walorów PKN Orlen.

Dziś również – podobnie jak w poprzednich sześciu dniach – nie należy się raczej spodziewać większych ruchów giełdowych indeksów. Od podejmowania znaczących decyzji przez największych graczy odstręczać może oczekiwanie na publikację danych o inflacji w listopadzie.

Tradycyjnie o godzinie 16, GUS opublikuje dane o inflacji i podaży pieniądza za listopad oraz informacje o bilansie płatniczym w październiku. Inwestorzy na GPW nie zdążą więc już na nie zareagować. Analitycy ankietowani przez Reutera przewidują, że inflacja spadła do 1,3 proc. w ujęciu rocznym z 1,6 proc. w październiku, zaś deficyt obrotów bieżących wyniósł 280 mln euro.

Trzeci dzień mocno rośnie kurs Prokomu, spółka w ostatnich dniach codziennie karmi inwestorów kolejnymi komunikatami o podpisanych umowach. Wczoraj po sesji poinformowano o zawarciu umowy z PZU obowiązującej do 30 września 2008 r. Wartość netto kontraktu do 31 sierpnia 2006 r. wynosi około 24 mln zł.

Rośnie też kurs Agory, chociaż wyniki sprzedaży „Nowego Dziennika” są gorsze od oczekiwanych przez spółkę. Agora zakładała, że sukces finansowy da dziennikowi średnia sprzedaż na poziomie 250 tys. egzemplarzy. Tymczasem średnia dzienna sprzedaż "Nowego Dnia" wyniosła w listopadzie 212 tys. sztuk.

Niesłabnącym powodzeniem cieszą się akcje KGHM. Zgodnie z oczekiwaniami wczorajszy spadek ceny miedzi na światowych giełdach metali był tylko wypadkiem przy pracy. Dziś na giełdzie w Szanghaju cena tony kruszcu mocno wzrosła przekraczając poziom 40 tys. juanów. Notowaniom akcji KGHM sprzyjają oczekiwania inwestorów na wysoką dywidendę z tegorocznego zysku, który ma przekroczyć 2 mld zł.

Na szerokim rynku eksplodował kurs LZPS Protektor, lubelskiej spółki obuwniczej. Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła przetarg na dostawę ponad 630 tys. par butów dla wojska. Giełdowa spółka weźmie udział w nowym konkursie. Kurs idzie w górę już o ponad 40 proc. przy obrotach nieco ponad 2 mln zł.

O jedną trzecią natomiast zwiększają wartość walory FON. Tu obroty przekraczają 8 mln zł, Spółka zapowiedziała nową emisję wartości od 10 do 20 mln akcji, które mają zostać zaoferowane na początku przyszłego roku z prawem poboru. Spółka zamierza zmniejszyć wartość nominalną akcji z 1 zł do 50 groszy. Ma zamiar rozpocząć produkcję konstrukcji metalowych i innych części.

Trzeci dzień kręci się spekulacja akcjami Capital Partners. Poniedziałek przyniósł 21-proc. wzrost kursu, we wtorek walory podrożały o 28 proc. Dziś jak do tej pory mamy około 15-proc. zwyżkę. Wczorajszy spadek odrabia Próchnik. Dziś giełdową karierę kończy Poligrafia. Kielecka spółka zostanie wycofana z giełdy na wniosek głównego akcjonariusza, amerykańskiego koncernu R.R. Donnelley. Na do widzenia akcje tracą około 13,5 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prokom, Agora i PKN Orlen ciągną indeksy GPW w górę