Prokom łoży na Softbank

Mariusz Zielke
28-10-2002, 00:00

Do grudnia 2003 r. Prokom stanie się właścicielem 40 proc. akcji Softbanku i przejmie nad nim kontrolę. Akcje będą kupowane w transzach po cenie rynkowej plus 20 proc. premii. Softbank za to dostanie zastrzyk 41,5 mln zł gotówki.

Prokom i Softbank potwierdziły piątkowe doniesienia „PB” o podpisaniu ostatecznej umowy przejęcia kontroli nad stołeczną firmą przez gdyńskiego integratora. Umowa jest skomplikowana, bo zawiera wiele opcji sprzedaży i zabezpieczeń dla obu stron. Jedno jednak jest pewne — do 6 grudnia 2003 r. Prokom przejmie kontrolę nad Softbankiem i stanie się właścicielem wszystkich (33 proc. kapitału) jego akcji, które posiada Aleksander Lesz, prezes i właściciel spółki. W sumie gdyński integrator będzie więc miał ponad 40 proc. walorów, gdyż od dwóch lat kontroluje niemal 10 proc. kapitału Softbanku.

Akcje będą kupowane w transzach, żeby uniknąć konieczności ogłoszenia wezwania. Spółki mocno skomplikowały strukturę cenową transakcji. Za jedną akcję Prokom ma zapłacić cenę rynkową plus 20 proc. premii. Średnia cena z wszystkich dokonanych transakcji nie może jednak przekroczyć 13 zł. Przypomnijmy, że wstępne porozumienie stron zakładało taką właśnie cenę za jeden walor. W konsekwencji Prokom może zapłacić tylko tyle samo lub mniej niż ustalono. Aleksander Lesz także jednak okazał się twardym negocjatorem. Jeśli wartość Softbanku wzrośnie do końca 2005 r. otrzyma premię wysokości 17,92 proc. różnicy między średnią wartością nabytego przez Prokom pakietu a kwotą, za którą ten pakiet kupił. Granicą do wyliczenia będzie przy tym maksymalnie 80 zł za akcję (obecnie Softbank kosztuje 11,35 zł za akcję).

Dodatkowo, poza kupnem akcji, Prokom zasili kasę Softbanku gotówką. Do końca roku na konto warszawskiej spółki ma wpłynąć 41,5 mln zł. Jednak inwestycja tego typu była do przewidzenia, gdyż Softbank od dłuższego czasu borykał się z kłopotami finansowymi i wymagał dokapitalizowania.

— Jeden z punktów umowy mówi natomiast o tym, że już po przekroczeniu 20 proc. w kapitale Softbanku Prokom uzyska pełną kontrolę nad spółką, gdyż będzie mógł dysponować głosami z pozostałych akcji będących jeszcze w posiadaniu Aleksandra Lesza. Można przypuszczać, że stanie się tak już po kupnie pierwszej transzy akcji — oceniał w piątek na gorąco jeden z analityków.

— Nareszcie koniec. Zamknięcie tego tematu to pozytywna informacja przede wszystkim dla Prokomu — ocenia Magdalena Łapsa, analityk SG Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokom łoży na Softbank