Propozycje zmian w OFE są już gotowe

JKW
opublikowano: 2013-06-26 00:00

Dziś poznamy raport ministrów pracy i finansów na temat funkcjonowania systemu emerytalnego.

Rząd wreszcie jest gotowy do przeglądu funkcjonowania OFE. Premier Donald Tusk na konferencji prasowej zapewnił wczoraj, że raport na temat systemu emerytalnego jest już gotowy i trafił na biurka członków rządu. Dzisiaj dokument ma zostać przedstawiony społeczeństwu. Na specjalnej konferencji mają go zaprezentować główni autorzy: Jacek Rostowski, minister finansów, oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy.

— Kiedy otrzymałem od ministrów wstępny materiał, poprosiłem, aby został on skonkludowanyrekomendacjami. Chciałbym, aby w raporcie zostały zawarte różne możliwe drogi wyjścia ze wskazanych problemów, aby konsultacje społeczne, dyskusje opierały się na jakichś punktach odniesienia — stwierdził Donald Tusk. Premier poinformował, że, ma już wyrobioną opinię na temat koniecznych zmian w OFE, ale jeszcze przez kilka dni nie zamierza jej ujawnić.

— Dałem ministrom z mojego rządu i sobie jeszcze kilka dni na przemyślenie zawartości tego raportu — powiedział Donald Tusk. Zastrzegł jednak, że zmiany w systemie są przesądzone.

— Status quo jest nie do utrzymania. Ten system od samego początku został zbudowany w sposób niedoskonały — przekonywał premier Tusk. Poinformował też, że w przyszły wtorek raportem i rekomendacjami zajmie się rząd i zdecyduje o kierunku zmian. Ostateczna decyzja będzie w rękach posłów. Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, powiedział w Polsat News, że w raporcie jest dziewięć zaleceń, ale sześć najbardziej skrajnych będzie odrzuconych. Zapewnił jednak, że OFE nie będą zlikwidowane.