Proszę o ciszę w pracy

opublikowano: 24-02-2019, 22:00

Hałas, nawet jeśli nie uszkadza słuchu, jest szkodliwy dla ludzi — alarmują naukowcy i Światowa Organizacja Zdrowia.

Natłok bodźców negatywnie wpływa na mózg człowieka. Do właściwego rozwoju jest mu potrzebna cisza, dzięki której może lepiej przetwarzać informacje — przekonują australijscy naukowcy. Stwierdzili, że czas między słowami i innymi czynnikami oddziałującymi na organizm jest konieczny do interpretowania zdarzeń i podejmowania lepszych decyzji. Ingvars Birznieks i Richard Vickery z Neuroscience Research Australia (NeuRA) i Uniwersytetu Nowej Południowej Walii opracowali metodę kontrolowania informacji, które docierają do umysłu człowieka. Przez nacisk na opuszki palców monitorowali, jak impulsy nerwowe kodowały informacje. Częstotliwość reakcji neuronowych nie pasowała do częstotliwości nacisków.

— To ciche okresy między seriami najlepiej komunikowały odczucia badanych — wyjaśniał Ingvars Birznieks.

To odkrycie w dziedzinie neuronauki jest istotne m.in. dla rynku pracy czy edukacji, gdzie — według badań australijskich uczonych — atmosfera często nie sprzyja efektywnemu myśleniu.

— W zatłoczonych korporacjach otwarte przestrzenie typu open space to standard, a cisza to zazwyczaj ostatnia rzecz, którą można tam znaleźć. W takim miejscu potrafi pracować od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Wymaga

się od nich efektywności pomimo nieustannie podnoszonych głosów i innych rozpraszaczy — mówi Irek Piętowski, trener i konsultant innowacji w firmie DT Makers. Jego zdaniem właściwe bodźce są niezwykle istotne dla mózgu, o ile między nimi a ciszą jest odpowiedni balans. Na znaczenie ciszy zwraca uwagę również Światowa Organizacja Zdrowia. Stwierdziła, że hałas rocznie jest główną przyczyną 3 tys. zgonów wynikających z zaburzeń pracy serca. Podwyższa on poziom hormonów stresu, także w czasie snu.

— Hałas, nawet na poziomach, które nie wywołują uszkodzeń słuchu, powoduje stres i jest szkodliwy dla ludzi — twierdzi prof. Gary W. Evans z Uniwersytetu Cornella.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy