Prowizja w ING procentowała w wakacje

opublikowano: 09-10-2017, 22:00

Ostatni kwartał był dość stabilny, jeśli chodzi o liczbę rachunków maklerskich. Korzystał duży bank z niskimi opłatami.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba rachunków maklerskich zwiększyła się o 22. Jest to więc liczba zupełnie pomijalna, bo na koniec września było ich 1,4 mln. Licząc w skali ostatniego kwartału, jest lepiej, ale wzrost również jest symboliczny — o 0,3 proc. W liczbach bezwzględnych to 4,7 tys. rachunków. Największą dynamiką zdobywania klientów od lipca do września wykazał się ING Bank Śląski. Przybyło mu w tym czasie 3,5 proc. rachunków, czyli 2,2 tys.

W ostatnich dwunastu miesiącach ich liczba zwiększyła się o 6,2 tys., czyli o 10,4 proc. Większą dynamikę w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zanotowały Raiffeisen Bank Polska i Noble Securities. Łącznie prowadzą jednak mniej rachunków niż ING. Mimo niższej dynamiki, w liczbach bezwzględnych ciut więcej klientów pozyskał DM Banku Ochrony Środowiska. Nieźle poszło mu też w ostatnim kwartale, choć jeśli chodzi o dynamikę, miejsca na podium musiał ustąpić mniejszym brokerom. Pozyskiwaniu klientów przez ING na pewno sprzyjały niskie prowizje. Biuro maklerskie ING Banku Śląskiego jest jednym z dwóch prowadzących co najmniej 1 proc. ogółu rachunków, oferującym każdemu 0,19 proc. prowizji od transakcji akcyjnych.

Znamienne jednak, że wyhamował wzrost zainteresowania rachunkiem DB Securities oferującym taką samą prowizję. Można to tłumaczyć pogłoskami o sprzedaży polskiego biznesu Deutsche Banku, połączonymi z zamknięciem instytucjonalnej części DB Securities. Największy odsetek rachunków zamknął w ostatnim kwartale PKO Bank Polski. To jeden z czterech brokerów prowadzących ponad 100 tys. kont do inwestowania na giełdzie. W rezultacie 2-procentowy ubytek klientów przełożył się na zamknięcie niemal 3 tys. rachunków. Natomiast w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z PKO BP odeszło 11,4 proc. klientów. Żadne inne biuro maklerskie nie straciło ich więcej niż 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu