Przebudzenie GPW

Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ
opublikowano: 11-07-2016, 17:17

Pierwsza sesja po publikacji comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy jest dość specyficzna, gdyż niemalże w całości podporządkowana zostaje dalszym, już bardziej przemyślanym, reakcjom na opublikowane wcześniej dane.

Dzisiaj nie było inaczej i kontynuowane były wzrosty z końca minionego tygodnia, które tym razem objęły swoim zasięgiem również rynki wschodzące włącznie z GPW.
Trochę to opóźniona reakcja, gdyż w piątek zachowanie naszego rynku, podobnie jak innych giełd regionu, pozostawało wiele do życzenia. Tym razem inwestorzy byli już jednak uzbrojeni w gotowe raporty analityczne dotyczące piątkowych danych z USA, a te były dość jednoznaczne. Bardzo dobry raport należy odczytywać w pozytywnym kontekście dla gospodarki oraz rynku pracy, ale jednocześnie nie należy oczekiwać rychłej podwyżki stóp w USA. Zresztą w tym tygodniu odbędzie się pierwsze po brytyjskim referendum posiedzenie Banku Anglii i można na tym froncie spodziewać się nawet obniżki kosztu pieniądza. Oznacza to złoty środek z punktu widzenia inwestorów na rynku akcji, gdyż polityka pieniężna nadal będzie łagodna, a aktywność gospodarcza nie obniża się zgodnie z po-Brexitowym czarnowidztwem.

Dzisiaj fala optymizmu z nie do końca zasłużonym opóźnieniem dotarła na rynki wschodzące oraz w konsekwencji również na GPW. Już otwarcie sesji oznaczało zwyżki o niemalże 1%, które szybko powiększyły się do ok. 2%. Dalsza część notowań była już zdecydowanie mniej ekscytująca, przynajmniej w spektrum blue chipów, gdyż znaczna część sesji przebiegała pod znakiem stabilizacji wokół osiągniętych o poranku poziomów. Lepiej pod tym względem radziły sobie spółki średnie, gdzie co prawda zwyżki nie były tak pokaźne, ale przynajmniej były konsekwentnie budowane w trakcie sesji, co jest zdecydowanie zdrowszym stylem, jak i lepszym z punktu widzenia prowadzenia handlu na rynku. 

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne było praktycznie puste i opublikowane zostały jedynie finalne dane o krajowej inflacji w czerwcu, które nie różniły się od wcześniejszych szacunków i pozostały bez wpływu na rynek finansowy. Również zaprezentowany o poranku „Raport o inflacji” nie odbił się większym echem. Jego wydźwięk był raczej ostrożny z uwagi na przesuniecie ryzyk dla wzrostu na południe, ale najbliższe kwartały wciąż mają stać pod znakiem stabilnej poprawy koniunktury. Ostatecznie dzięki wyższemu fixingowy indeks WIG20 zyskał pokaźne 2,4%, co bardziej niż w piątek współgra z obserwowanym optymizmem w otoczeniu, gdzie Wall Street po wielomiesięcznej przerwie wyszła na nowe historyczne maksima.      
                                    

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ

Polecane