Przecena powstrzymana

Maciej Zbiejcik
02-05-2003, 00:00

Mimo nie najlepszych prognoz notowania miedzi przebiły poziom 1600 dolarów za tonę. W środę kontrakty trzymiesięczne wzrosły z 1590 USD do 1607 USD. Dzięki temu notowania tego metalu pokonały ważny poziom oporu — 1605 dolarów za tonę. Następny taki poziom analitycy wyznaczyli na 1620 USD/t.

Zdaniem wielu obserwatorów, dalsze zachowanie cen miedzi będzie uzależnione od tego, jakie następstwa może przynieść epidemia SARS, okrzyknięta już teraz chorobą XXI wieku. Szczególnie brzemienne w skutkach może okazać się załamanie popytu ze strony azjatyckich odbiorców miedzi, gdzie nietypowe zapalenie płuc daje się najmocniej we znaki. Aż strach pomyśleć, co by się stało, jeśli zakupy zredukowałyby Chiny, jeden z największych odbiorców tego surowca na świecie.

Po cichu analitycy zaczynają także spekulować na temat ewentualnego wpływu SARS na podaż ropy. To w połączeniu z sezonowym spadkiem zapotrzebowania na produkty naftowe może prowadzić do dalszej obniżki wyceny tego surowca. Na razie jej notowania oscylują na poziomie 23,5 dolarów za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Przecena powstrzymana