Przedsiębiorca Roku 2014: tytuł dla prezesa Nowego Stylu

DI, PAP
opublikowano: 29-11-2014, 22:58

Adam Krzanowski został zwycięzcą tegorocznej, 12. edycji konkursu Przedsiębiorca Roku. Jest on współtwórcą i prezesem Grupy Nowy Styl, czwartego największego producenta krzeseł i mebli biurowych w Europie.

Decyzję o przyznaniu tytułu Przedsiębiorcy Roku 2014 podjęło niezależne jury pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego, przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Adam Krzanowski będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2015 w Monte Carlo. To najbardziej prestiżowy konkurs promujący przedsiębiorców na świecie, który jest prowadzony w 50 krajach. W Monte Carlo Krzanowski będzie rywalizował ze zwycięzcami edycji krajowych.

Jury konkursu nagrodziło zwycięzcę „za stworzenie przedsiębiorstwa kompletnego, które z sukcesem konkuruje na światowych rynkach, utrzymując się w czołówce kluczowych graczy”. Adam Krzanowski jest współzałożycielem i Prezesem Grupy Nowy Styl. Zdaniem konkursowego jury, jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm meblarskich w Polsce i na świecie. Drugim współzałożycielem firmy jest brat Adama Krzanowskiego - Jerzy, obecnie wiceprezes zarządu.

Ponad 85 proc. sprzedaży firmy Krzanowskiego trafia na eksport do niemal 100 krajów na całym świecie, przychody ze sprzedaży sięgają 1 167 mln zł. "Wygrał kandydat, który daje nam dobre szanse, żeby pojechać na finał światowy i pokazać, że to jest taka wizytówka Polski z XXI wieku" - podsumował werdykt jury Jan Krzysztof Bielecki.

"Szczęście to ma się raz, jak na przykład wygra się w totka, w biznesie trzeba mieć trochę szczęścia, ja je miałem, bo podczas studenckiego wyjazdu do USA poznałem nie tylko swoja żonę, ale też pracując fach, którym się dziś zajmuję. Ale samo szczęście to nie wszystko, żeby taką firmę prowadzić, trzeba dużo pracować i umieć czerpać z tego radość. Jeśli się to potrafi, to ci, którzy z tobą pracują, też będą mieli do tej pracy zapał" - powiedział PAP Krzanowski po odebraniu nagrody. Krzanowski, w tegorocznej edycji konkursu, zdobył także pierwsza nagrodę w kategorii Produkcja i Usługi.

W kategorii Nowy Biznes zwyciężył Tomasz Kułakowski, prezes firmy CodiLime, zatrudniającej najlepszych polskich programistów – zwycięzców i laureatów międzynarodowych konkursów informatycznych. CodiLime rozwija i wdraża u odbiorców własny produkt z zakresu uczenia maszynowego i analizy danych. Dostarcza też narzędzie typu business intelligence (Dealavo.com), a także świadczy usługi z zakresu budowy i zarządzania rozległymi sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwa sieci. Swoje usługi świadczy głównie w USA i w Japonii. Nagroda została przyznana Kułakowskiemu „za zbudowanie przedsiębiorstwa, które promuje geniusz polskich informatyków na arenie międzynarodowej.”

Marcin Beme, właściciel Audioteki, odebrał nagrodę w kategorii Nowe Technologie - Innowacyjność. Nagroda została przyznana „za nowatorskie połączenie technologii i kultury.” Jak poinformowano, Audioteka działa obecnie w 9 językach i 23 krajach z ambitnym planem dalszego międzynarodowego rozwoju. Aplikacje Audioteki są zainstalowane na ponad 2,5 mln smartfonów, tabletów i samochodów na całym świecie. Firma oferuje swoje aplikacje i audiobooki klientom indywidualnym, ale też wielkim koncernom, które dodają aplikację i audiobooki Audioteki do swoich produktów - telefonów i samochodów.

Dodatkowo w tym roku jury konkursu zdecydowało o przyznaniu dwóch nagród specjalnych. Otrzymali je: Michał Kornacki z Internet Media Services oraz Monika Siecińska-Jaworowska z firmy Sumpol. Firma Kornackiego jest międzynarodowym dostawcą usług z zakresu marketingu sensorycznego. Sumpol, na czele, której stoi Siecińska - Jaworowska, to jedna z największych na świecie firm przetwórstwa łososia.

Jury konkursu zdecydowało również o przyznaniu wyróżnienia przedsiębiorcy spoza grona finalistów Bogdanowi Panhirszowi, szefowi Polskich Składów Budowlanych - za „skuteczne zintegrowanie środowisk biznesowych w ramach unikalnego przedsięwzięcia: największej i najszybciej rozwijającej się sieci hurtowni materiałów budowlanych”.

W konkursie EY Przedsiębiorca Roku (EY to skrót od Ernst & Young Global Limited, organizatora konkursu - PAP) - według jego organizatorów - wyłaniani są najlepsi twórcy firm, "wizjonerzy z pasją, którzy poprzez swoje produkty i usługi są ambasadorami Polski na rynkach zagranicznych". Kandydaci oceniani są pod kątem: przedsiębiorczości, strategii firmy, jej wyników finansowych, a także innowacyjność. O zwycięstwie decyduje też działalność międzynarodowa przedsiębiorcy i jego relacje z pracownikami i lokalną społecznością

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane