Przedsiębiorco, pomyśl o emeryturze

  • Marta Bellon
opublikowano: 14-11-2013, 00:00

Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zawczasu zadbać o godne życie na emeryturze. Minimalna składka tego nie gwarantuje.

Niskie zarobki to niska emerytura. To także problem przedsiębiorców — wynika z analizy Open Finance. Właściciele firm dostają jedne z najniższych emerytur, gdyż większość z nich opłaca minimalne składki na ubezpieczenie społeczne. Podstawą ich wymiaru jest zadeklarowana kwota, która nie może być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzeniamiesięcznego.

W 2013 r. to 2227,80 zł, co oznacza, że przedsiębiorcy na emeryturę z państwowego systemu odkładają dużo mniej niż osoby zarabiające średnią krajową, czyli prawie 3800 zł brutto. Open Finance wylicza (bardzo szacunkowo), że osoba zarabiająca średnią krajową zanotowałaby spadek miesięcznych dochodów z ok. 3800 zł do 1900 zł, tak przedsiębiorca, jeśli płacił najniższe składki, bez względu na to, ile zarabiał, otrzymałby nie więcej niż 1100 zł. W jego przypadku spadek dochodów wyniósłby znacznie więcej niż 50 proc.

— Sytuacja przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących niewielkie firmy, jest i będzie tym gorsza, że często, choć płacą składki od minimalnej możliwej do zadeklarowania kwoty, przyzwyczajeni są do nieco większych dochodów — alarmuje Bernard Waszczyk z Open Finance.

Podkreśla, że choć wśród ludzi biznesu są i tacy, których dochód jest bardzo wysoki, a więc i zgromadzony majątek najpewniej wystarczy do spokojnego i dostatniego życia na emeryturze, to ci, którzy opłacają minimalne składki na ubezpieczenie społeczne, powinni poważnie pomyśleć o oszczędnościach.

— To właśnie w ich przypadku szok związany z obniżeniem dochodów po przejściu na emeryturę będzie największy — podkreśla Bernard Waszczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu