Przedsiębiorcy apelują o ulgę dla przewoźników

opublikowano: 05-05-2015, 00:00

Niemieckie firmy powinny przekonać tamtejszy rząd, że płaca minimalna w transporcie psuje rynek UE — uważa Lewiatan.

Organizacje pracodawców Bundesverband der Deutschen Industrie eV i Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände otrzymały list od Konfederacji Lewiatan — w sprawie wynagrodzenia minimalnego, wprowadzonego w Niemczech w tym roku. Lewiatan zwraca się o podjęcie wspólnych działań, dzięki którym władze tego kraju miałyby zweryfikować obowiązek stosowania tej płacy, zwłaszcza w transporcie. 8,5 EUR za godzinę — tyle wynosi od tego roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Niemczech. Muszą go stosować także zagraniczne firmy transportowe i logistyczne. Lewiatan podkreśla, że przedsiębiorstwa te są zobowiązane do informowania z wyprzedzeniem niemieckich organów celnych, że ich pracownicy będą przebywać na obszarze tego kraju i jak długo, a także do oddzielnego ewidencjonowania czasu pracy pracowników w języku niemieckim.

Konfederacja uważa, że wymagania te będą miały negatywny wpływ na rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. Lewiatan podkreśla, że co prawda pozytywnie ocenia styczniową decyzję rządu Niemiec o zawieszeniu stosowania minimalnej płacy do przejazdów tranzytowych, ale w innych przypadkach jest ona nadal wymagana — w drogowym przewozie pasażerów i towarów do i z Niemiec oraz w kabotażu.

Według pracodawców, wątpliwości co do zasad przestrzegania nowego niemieckiego obowiązku mogą powstać też w odniesieniu do żeglugi śródlądowej. Sprawę stosowania niemieckiej płacy minimalnej bada Komisja Europejska. O aktualnej sytuacji będzie też mowa podczas VII Międzynarodowych Targów Transportu Drogowego — Pojazdy Użytkowe ROTRA, które rozpoczną

się 13 maja, na konferencji Związku Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Związek przypomina jednocześnie, że zagraniczni przewoźnicy są zobowiązani do powiadamiania Bundesfinanzdirektion West w Kolonii o operacjach transportowych realizowanych do lub z Niemiec i przewozach kabotażowych. Nie muszą natomiast informować o zmianach planów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu