Przedsiębiorcze mamy mają gorzej

opublikowano: 27-05-2019, 22:00

Przyszłym matkom bardziej opłaca się etat niż prowadzenie działalności gospodarczej, przy której zasiłek sięga przeciętnie 1618 zł.

Przepisy w Polsce nie są korzystne dla kobiet prowadzących biznes, które chcą zostać matkami. Pomijając wyzwania związane z opieką nad dzieckiem i prowadzeniem firmy, bardziej opłacalne finansowo jest bycie młodą matką na etacie.

— Składki odprowadzane przez pracodawców pozwalają bowiem na uzyskanie wyższego wsparcia finansowego ze strony państwa — mówi Aneta Górska, ekspert Tax Care.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest wprost proporcjonalnie od wysokości składek odprowadzanych wcześniej do ZUS. W efekcie kobieta zarabiająca na etacie kwotę bliską średniemu wynagrodzeniu (5,1 tys. zł brutto, czyli około 3,7 tys. zł na rękę) na urlopie macierzyńskim będzie otrzymywać około 2,96 tys. zł miesięcznie w opcji wypłacania go przez rok. Jak wynika z danych ZUS, przeciętna wysokość zasiłku macierzyńskiego w marcu tego roku wynosiła około 2,4 tys. zł miesięcznie. W przypadku mam prowadzących działalność gospodarczą zasiłek macierzyński jest jeszcze niższy, bo wynosi zaledwie około 1,618 tys. zł dla osób opłacających pełne składki ZUS.

Zasiłki macierzyńskie przysługują przedsiębiorczym mamom od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, czyli od dnia wpływu wniosku złożonego do ZUS, i tylko wtedy, gdy co miesiąc nie zapominają one na czas opłacić składki chorobowej. Mamy na etacie mają łatwiej — zasiłki przysługują od pierwszego dnia zatrudnienia, a o regulowanie składki dba pracodawca.

— Jedynym sposobem przedsiębiorczych mam na otrzymywanie wyższego zasiłku macierzyńskiego jest wcześniejsze opłacanie trzykrotnie wyższych składek ZUS od podstawy odgórnie określonego maksymalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 11,9 tys. zł miesięcznie, ale ten limit może się zmieniać również w ciągu roku — zwraca uwagę Aneta Górska.

Wyższe składki opłacane przez 3 miesiące dają teraz prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości około 2,9 tys. zł. Jeśli młoda mama będzie je opłacać przez pół roku, dostanie około 4,2 tys. zł, a jeśli przez rok, to może liczyć na 6,7 tys. zł miesięcznie.

— Najwyższe świadczenie uzyskają więc mamy, które rozpoczęły płacenie wyższej składki jeszcze przed zajściem w ciążę — podkreśla ekspertka Tax Care.

Ponadto działalność gospodarcza matki uniemożliwia skorzystanie z urlopu wychowawczego, w czasie którego składki społeczne opłacałby budżet państwa. Z tego przywileju mogą korzystać tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu